Отиде си музикантът, основател на „Тангра“ и вдъхновител за поколения фенове на рока Константин (Косьо) Марков.
За него разказва в “Нашият ден“ дългогодишният му приятел Кирил Гълчанов:
“Първите ни среща са към края на 70-те години, когато “Тангра“ формираха първата формация, в която ги познаваме всичките – Чочо Владовски като вокалист, аз тогава не бях достатъчно голям, за да съм част от сериозните хора, които се занимаваха с “Тангра“, но помагах, защото човекът, който правеше саунда на групата, живееше в нашия блок. После всички заедно – Косьо, Вили Кавалджиев – пред нашия блок дялкахме дървената част на колоните. За щастие бяха пълни копия на добрите тонколони.“
“Така се започваше, тогава нямаше в България представителни магазини на големите марки. Всичко се правеше с компоненти, влизайки почти по втория начин в България и с много труд, интерес, умения се получаваше.“
“Приятелството си беше от самото начало. Защото, когато нещата се правят заедно, там са и шегите, и мъките, и трудностите. Аз съм доста по-млад от Косьо, в момента съм на 60 години. Имаше и една възрастова граница, която в началото беше доста показателна. Но имах възможност да бъда в първите моменти на групата, благодарение на този мой приятел и съсед, който носеше компонентите и който създаде почти цялата апаратура на групата.“
Какво обединяваше групата
“Знаете какви бяха времената, може би самото желание да бъдеш по-различен. Не само тях, всичките групи, които тогава свиреха с много големи трудности, с големи забрани и предизвикателства, често и големи предателства. Така или иначе стойностните, можещите и желаещите оцеляха.“
“Истинските личности си остават истински, Косьо беше такъв пример. “Косьо като баскитарист е уникален. В някои от записите на “Тангра“ клавишните секции ги прави той изцяло. Невероятен талант, невероятно можещ и невероятно искащ и постигащ човек.“
“За последно на живо се видяхме преди около месец. След като се завърнах и аз от чужбина през 2017 г., след 22 години в чужбина, с Косьо се срещнахме съвсем случайно. Купих къща извън София и дойдох да живея в нея. И една вечер, понеже местността е доста самотна, чух шум от кола пред входната врата. И тогава след почти 30 години раздяла се видях отново с Косьо Марков през 2017-а.“
“Ходехме си често на гости, след като установихме, че сме съседи, 100 метра един от друг. Винаги е бил страшно жизнен, с желание за работа. Сподели с мен, че някаква музика за филм пишат в Пловдив. Аз никога не съм бил много любопитен, това което той споделяше с мен, ми стигаше.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg