Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Особеностите при предстоящия вот на 4 април

Снимка: БГНЕС, архив

Дали ЦИК и комисиите по места ще успеят да проследят пътя на бюлетините, при това да „отсеят“ всички дребни нарушения при вота? Наистина тази година обстановката е необичайна – поради пандемичните условия, но не само заради това. Има и ред други, уж дребни на пръв поглед промени в законодателството, има и силно завишен интерес за гласуване от съгражданите ни в чужбина, а също – има и страх у хората, някои наши сънародници някак си не се доверяват на машинния вот – вече напълно законен и почти въведен в действие.

За някои особености при предстоящия вот и поне две-три предизвикателства – говори в "Нашият ден" председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Росица Матева. 

Много от избирателите, пък и не само те, а и политици и общественици се изказаха още преди време против машинното гласуване (официално въведено в законодателството за предстоящите избори). А всъщност е много по-лесно и бързо гласуването с машина, защото машината най-малкото не позволява да съществуват нередовни бюлетини, а подаването на вота е по-бързо от подаването на бюлетина на бяла хартия.

Тази година проблем се оказа и желанието на много повече наши сънародници в чужбина да гласуват на парламентарните избори – почти двойно повече от друг път. От около 45 хиляди за европейските избори преди две години – сега бройката надвишава малко над 87 хиляди подали заявления за гласуване. Това е нещо хубаво, но живеещите в САЩ, Турция и Великобритания недоволстват от законовото положение – само 35 възможни секции в държавите извън Европейския съюз. 

Росица Матева смята, че няма нищо страшно – в най-лошия случай във всяка претоварена секция в чужбина ще може да се отворят още „тъмни стаички“ т.е. в една секция ще могат да гласуват поне няколко души едновременно, ако организацията е добра.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21