Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Особеностите при предстоящия вот на 4 април

Снимка: БГНЕС, архив

Дали ЦИК и комисиите по места ще успеят да проследят пътя на бюлетините, при това да „отсеят“ всички дребни нарушения при вота? Наистина тази година обстановката е необичайна – поради пандемичните условия, но не само заради това. Има и ред други, уж дребни на пръв поглед промени в законодателството, има и силно завишен интерес за гласуване от съгражданите ни в чужбина, а също – има и страх у хората, някои наши сънародници някак си не се доверяват на машинния вот – вече напълно законен и почти въведен в действие.

За някои особености при предстоящия вот и поне две-три предизвикателства – говори в "Нашият ден" председателят на Обществения съвет към Централната избирателна комисия Росица Матева. 

Много от избирателите, пък и не само те, а и политици и общественици се изказаха още преди време против машинното гласуване (официално въведено в законодателството за предстоящите избори). А всъщност е много по-лесно и бързо гласуването с машина, защото машината най-малкото не позволява да съществуват нередовни бюлетини, а подаването на вота е по-бързо от подаването на бюлетина на бяла хартия.

Тази година проблем се оказа и желанието на много повече наши сънародници в чужбина да гласуват на парламентарните избори – почти двойно повече от друг път. От около 45 хиляди за европейските избори преди две години – сега бройката надвишава малко над 87 хиляди подали заявления за гласуване. Това е нещо хубаво, но живеещите в САЩ, Турция и Великобритания недоволстват от законовото положение – само 35 възможни секции в държавите извън Европейския съюз. 

Росица Матева смята, че няма нищо страшно – в най-лошия случай във всяка претоварена секция в чужбина ще може да се отворят още „тъмни стаички“ т.е. в една секция ще могат да гласуват поне няколко души едновременно, ако организацията е добра.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови исторически маршрути в София: Разкази за изключителни жени

София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова ,..

обновено на 28.10.24 в 12:00

TEDxSofia 2024: В търсене на ново образование за новото време

На 1-ви ноември Домът на киното ще бъде домакин на TEDxSofia 2024 – събитие, което този път поставя акцент върху образованието.  За да надникнем зад темите, които ще бъдат обсъждани, разговаряхме с проф. д-р Десислава Бошнакова. В ефира на предаването "Нашият ден" тя сподели своята визия за нуждата от промяна в образователните модели и..

обновено на 28.10.24 в 10:50

Чудовището "Телеграм"

Тъмната страна на "чудовището" "Телеграм" – тайни групи за детска порнография, продажба на наркотици и други незаконни дейности – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки, лингвист, експерт по данни в "Онтотекст", част от екипа на Factcheck.bg и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро" и Десислава Колева,..

публикувано на 28.10.24 в 10:45
Света Параскева

Почитаме Св. великомъченица Параскева и преподобна Теофана

Днес, 28 октомври, Православната църква отдава почит на Света великомъченица Параскева от Икония и преподобна Теофана, известна още като царица Теодора Българска. Тези две забележителни жени, посветили живота си на вярата и милосърдието, оставят трайни следи в християнската традиция и духовната история на Балканите. През февруари 2022..

обновено на 28.10.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Възможно е обединение тип "орел, рак и щука", но има смирение и научени уроци

След вчерашните парламентарни избори за Народно събрание, социологът Яница Петкова от агенция "Галъп" сподели първите резултати в предаването "Нашият ден". Тя отбеляза, че този вот е поставил своеобразен рекорд с броя на партиите, влезли в парламента – общо девет, като деветата формация е на границата за влизане. Ако обаче успее да премине прага,..

обновено на 28.10.24 в 09:44