Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен ли е нов локдаун

Т.нар. “трета вълна“ е именно появата на нова мутация, която завишава заболеваемостта. След достигане на пик се наблюдава и спад

Снимка: БТА

Какво ни чака при т.нар. “трета вълна“ на коронавирусна инфекция и обяснимо ли е притеснението на граждани и институции?

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Милена Карчева, ръководител на катедра „Инфекциозни болести, епидемиология, паразитология и тропическа медицина“ на МУ – Плевен.

“Обяснимо е притеснението на хората. През последните дни нараства заболеваемостта от тази инфекция. Това също има своето обяснение. Вирусът, като всеки биологичен вид, търси начин да оцелее. Конкретно при Covid инфекцията проява са новите щамове, които мутират. Това е целта на вируса – чрез мутации да оцелява и да пребивава в човешката популация. Това е една от причините за високата заболеваемост, което логично води до допълнителни или завръщане към стари мерки.“

“Мисля, че по-правилно е мерките в действителност да се вземат в динамика. Гъвкаво, съобразно моментната ситуация, за да не изоставаме или по-точно да не бяга много вирусът пред нашите мерки.“

“Хората не трябва да се паникьоксват, защото въздушно-капковите епидемии са най-разпространените както в миналото, така и сега. Въпреки появата на нов вирус, нови щамове, има тенденции, сходни с всички въздушно-капкови инфекции. Епидемията протича лавинообразно, вълнообразно, което не е нищо ново за специалистите и за науката. С периоди на подем и с периоди на спадове. Т.нар. “трета вълна“ е именно появата на нова мутация, на нов щам, която завишава заболеваемостта. Историята е показала, че след достигане на един пик ще се наблюдава и спад.“

“Естественият ход на пандемията може да доведе до незабележимо угасване и прекъсване на това разпространение. Това може да стане по-бързо, може по-бавно. Самият факт, че в някои малки населени места почти няма масово разпространение, много е ограничено, показва, че има места, в които – дали поради предприети мерки, дали поради по-висока дисциплинираност – някъде вирусът не представлява такъв проблем. Затова донякъде е логично локално до се взимат решенията.“

Адекватни мерки

“Носенето на предпазни маски в затворени помещение – при близък контакт и при струпване на много хора на едно място. Дезинфекцията на ръцете и донякъде изолацията и самоизолацията – особено от рисковите групи, са адекватни мерки.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15