"Инстинкт и анализ на индивидуалната нормалност" е обща изложба в габровската галерия "Орловска 10", която представя колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Ива Съйкова – галерист и визуален артист – разказва в "Артефир" как творците възприемат наложените ограничения и забрани в условията на пандемия. Заглавието на изложбата е провокация към артистите.
"Темата е актуална за настоящата ситуация на пандемия и чрез нея се опитваме да покажем как артистите подсъзнателно или не, чрез своята сетивност възприемат наложените ограничения и забрани, свободата на общуване и движение, терорът на сковаващия страх... Индивидуалната нормалност има своите компоненти: психологически и философски.
Психологическият компонент на индивидуалната нормалност стъпва на инстинкта, а философският на анализа. Под „анализ“ следва да разбираме главно установяването на причинно-следствените връзки, на връзката „събитие-последствие“. Анализът е заложен в самия инстинкт и на личностно ниво. Той е функция на човешкия разум, който не признава ограничения. Анализът е зрелостта на човешката мисъл, чрез него възприемаме околните хора, животинския и материалния свят. Търсим справедливост. Инстинктът е приспособимостта ни към околната среда, заложена генетично. Въпросът е доколко индивидуалната ни нормалност е недосегаема в днешно време?
Чуйте разговора с Ива Съйкова в звуковия файл.
Проф. Калина Стефанова , председател на журито на Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл в Габрово, говори в "Артефир" за наградените спектакли и фестивалните вълнения на градската среда и театралната общност. Журито Международния театрален фестивал на комедийния и сатиричен спектакъл е било разнообразно и съставено..
Романът "Направени от вина" на Йоанна Елми е един от най-успешните в съвременната българска литература, носител на наградата "Южна пролет" през 2022 година и получил номинации за наградите "Перото" и "Елиас Канети". Книгата преживя няколко преиздавания, превежда се на близо 18 езика и скоро предстои нейно представяне в рамките на един от..
Петата среща на семинара "Литература и право" е на тема "Свидетелството в литературата и в правото", като фокусът ще бъде върху ролята на свидетелската позиция, перспективизмa, сблъсъкa на свидетелски гледни точки и др. Семинарът ще бъде воден от Стоян Ставру, Дарин Тенев, Камелия Спасова. Между секция "Етически изследвания", Институт по философия и..
Исторически музей – Дряново ще бъде домакин на представянето на книгата "Царска България (1879–1946)" с автори проф. дин Петър Стоянович и доц. д-р Ивайло Шалафов. Монархическата институция в страната се превръща в значим елемент от съвременната българска историография. Задълбоченото внимание води до интересни нови изследвания. Авторите на тази..
Ансамбълът за народни песни и танци "Шумен" отбелязва 45 години от създаването си с празничен концерт-спектакъл "Голям е празник станалу…" в Арена "Шумен" от 18:30 ч. Ансамбълът е любителски, но винаги се е стремял като репертоар и изпълнения да следва примера на професионалните ансамбли, за да може да отговаря на високите критерии на..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg