На 19 март се отбелязва Световният ден на съня.
Имате ли проблеми със съня, свързани с пандемията от Covid-19? Промени ли пандемията ритъма на живот?
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Нейко Нейков, невролог и специалист по проблемите със съня:
“Върху здравните специалисти пандемията повлия със сигурност върху съня. Има проведени за последната една година над 79 проучвания за качеството на съня при здравните специалисти. Имаме наблюдения и върху нормалната популация от пациенти. Имаме много сериозно обостряне на оплакванията от безсъние, както и при пациентите с хронична инсомния нещата са по-зле."
С около 30% са се увеличили оплакванията от безсъние при общата популация от пациенти в работоспособна възраст
"Основно се коментират тревожността, както и промененият начин на живот. Хората, когато работят, имат един изграден сънен график. В последната година много специалисти се прехвърлиха на дистанционен начин на работа, работа от вкъщи, което променя ритуалите, които един човек си е създал.
Когато леглото е на два метра от теб, всяка лека умора може да бъде тълкувана като почивка или сън, което естествено ще наруши нощния. Стандартните рефлекси, които сме си изградили, трябва да бъдат заменени от нови. Допълнително тревожността, изолацията, която особено при нас локдаунът не е толкова тежко изразен, но в страни като Испания, които бяха изолирани със седмици, което води допълнително до повишаване на тревожността, до отключване на психиатрични състояния и за съжаление влошаване на всички видове сънни оплаквания.
Съвременните технологии също започнаха да увреждат съня
"Монитори с течни кристали ни гледат навсякъде, синята светлина, която излъчват, ни събужда, води до нарушение на съня. Всеки е с телефон, с таблет, с дисплей на колата си. Филтрите донякъде решиха проблема, но лошото е друго, все пак това ни е интересно.“
Влияние на Covid-19 върху съня
“Самият Covid-19 за съжаление има директно вреда върху нервната система. Около една пета от усложненията от коронавирус са свързани с периферна или централна нервна система. Системно нарушенията на съня са налице както в рамките на острата инфекция, поради допълнителните чисто телесни изживявания, поради самия задух, поради мускулните болки, които причинява."
Препоръки
“Спазване на добра хигиена на съня. Лягане и ставане по едно и също време, без значение от нашата натовареност. Място, определено само за сън, в което да няма телевизор, часовник, телефон, компютри. Изобщо да се избягва вечерно време допълнителни източници на светлина.
Използване на филтри за съответната светлина, трябва да имаме филтри за съответната светлина навсякъде. Също и ограничението, защото ние на тези таблети, телефони възбуждаме интереса си, което ни буди.“
Колко часа е здравословният сън
“Това е строго индивидуално. Има доста сериозна вариация от самия организъм. Всеки човешки организъм има индивидуално своите нужди от почивка и от сън, което са две различни неща. По правило най-активната ни възраст е от 25 до 55 г. – от 7 до 9 часа сън са препоръките, но с вариация плюс минус един час. Постепенно с възрастта спадат нуждите от сън. Там може да се достигне, особено от човек, който по принцип има нужда от по-малко сън, до 2-3 часа.“
Чуйте повече за това как се отразява промяната на часово време върху съня от интервюто в звуковия файл.
"Щом сме се събуд ѝли и газим земята, значи всичко е наред " – с тази всекидневна мъдрост от Северозапада ме посрещнаха в село Злидол, област Враца. Навръх Цветница няколко местни добри жени раздаваха пакети с храна на възрастни хора в затруднено положение. Инициативата е част от кампанията на фондация "Прави добро! Бъди добър!" "Подари..
През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..
Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..
"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg