Тялото, което чува, усеща и предава енергия, е основният инструмент на спектакъла „Are you alive“. Той изследва човешката сетивност и задава вечните въпроси за начина ни живот и идеята за съществуването ни, заедно и поотделно. Негови автори са Светлозара Христова, културолог и изпълнителен директор на RADAR Festival Beyond Music, Искра Иванова, хореограф и артистичен директор на Moving Body Festival, и саунд инженерът Виктор Проданов.
Движенческата творба в процес, както я наричат създателите ѝ, е представена за първи път през 2019 година на варненската независима изпълнителска сцена, в рамките на Moving Body Festival. През март тази година спектакълът тръгна на турне из страната. Преди да бъдат обявени новите противоепидемични мерки, екипът успя да посети две от общо седемте населени места, включени в маршрута на турнето – Велико Търново и село Руня.
„В Руня има доста възрастни хора и когато ми споделиха, че 87-годишнен дядо с огромно желание иска да постави представление на сцената в читалището, както и други хора, за нас това беше огромно щастие и стопляне. Заради факта, че самото представление по някакъв начин си е свършило своята работа, то е раздвижило тези енергии и тази нужда от креативност, от създаване, от споделяне“, каза във „Време и половина“ Искра Иванова, която е и изпълнител в движенческата творба. В нея силно отекват и думите на хората от Руня, които ѝ споделят, че със спектакъла са събудили селото и неговите жители.
Основната цел на „Are you alive“ е не само да накара хората да се почувстват живи, но и да се запитат какво ги кара да се чувстват по този начин. Въпрос, който авторите разглеждат отвъд човекоцентризма. За тази цел те включват и публиката.
„Имаме тези любопитства към съучастието на публиката. Винаги мислим по какъв начин публиката е построена в представлението, по какъв начин стои. В случая ние използваме йога топки. Активирането на будността на тялото на зрителя е наша задача не само през плътта на звука, на текст, на движение, но и на самата позиция на зрителя, на неговото заставане в това представление“, допълни още драматургът на спектакъла Светлозара Христова.
Това, което води екипа на „Are you alive”, е желанието за среща с разнообразни гледни точки и социални контексти. Както в този проект, така и във всеки друг. Пример за това е и скрийнденс рубриката „Превод в ефир“.
От януари насам Искра, Светлозара и техните колеги срещат публиката с хореографи, танцьори и изследователи на скрийнденса. Танцът за екран е нишово поле, смятат те, за което трябва да се говори повече. И те правят точно това – всеки месец в онлайн дискусии с творците в YouTube канала на Moving Body Festival. Рубриката дава възможност на зрителите да задават своите въпроси, да коментират и споделят мнения. Освен виртуалните разговори „Превод в ефир“ издава и авторски статии. Те представляват креативно-критически прочити, изследвания и анализ на скрийнденс артистите.
Повече за рубриката и най-вече за спектакъла „Are you alive“, на който му предстои пътуване, чуйте от Светлозара Христова и Искра Иванова в звуковия файл.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg