Галерия „Арте“ в столицата представя една знакова изложба на талантливата българска художничка Анета Дръгушану, назована кратко "Рисунки". Експозицията включва близо 20 голямоформатни рисунки от последните няколко години, както и една – на централно място – живописна творба, обединяваща темата на изложбата.
Интересното е, че това не са обикновени рисунки с туш, молив, въглен или пастел, а тези цветни акценти засилват въздействието на творбите на Анета Дръгушану и правят интересни препратки към живописните ѝ картини.
Анета Дръгушану живее и работи във Видин. Родом е от село Поточ, Румъния. Завършва Художествената академия в Букурещ при световноизвестния художник Корнелиу Баба. Житейската ѝ съдба я отвежда във Видин, където е съпруга на също голям български художник – Георги Петров. Анета Дръгушану е носител на годишната награда за живопис – Националната награда "Владимир Димитров - Майстора".
Анета Дръгушану представя пред Юлия Петрова своите рисунки и работите си, както и техния начин на изграждане. а
"Никога не започвам на бяло платно. Това бяло, чисто, ме плаши направо. Аз винаги преработвам моите платна предварително с нещо като емулсия. Предпочитам пастелните цветове. Така е и с рисунките – не рисувам на бял лист, започвам на цветна хартия. Цветът ми помага донякъде. Работя с молив, въглен, пастел... и на бяло това не би могло да се получи. Това ми е стилът – винаги има някакъв акцент. Никога не рисувам по памет. Никога не ми позират, за да не се изгуби онова естествено и неподправено в човека."
Проф. Станислав Памукчиев има особен пиетет и цени изкуството на Анета Дръгушану представя цялостно какво е тя за нашата пластична култура.
"Анета Дръгушану има свое силно присъствие. Тя е фактор в новата ни живопис, знакова фигура. Нейната рисунка е интегрално свързана с живописта ѝ – живописта произтича от купищата рисунки. Анета е странно явление. В много голяма степен изразител на цяло едно поколение интересни художници, участващи във втори модернизационен ход за българската живопис, започнал някъде 70-80 години.
Това, което показва сега Анета, е серия рисунки. Заради карантината е прикована в момента вкъщи и не може и до ателието си да стигне. При нея цели периоди се завръщат с рисунки – те активират нейната духовна, човешка, артистична памет. Изважда много стари рисунки, за да направи нови варианти и интерпретации. Върти, обикаля любимата ѝ тема – българската жена, селянката, копачката, директно и дълбоко свързана със земята. Анета, като съвременен човек, успява да съчетае кодове на съвременната технологична, технократична култура с дълбоко земното, човешкото, биологичното."
Чуйте повече в звуковия файл.
Снимки – галерия „Арте“
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg