Днес България се прощава с голямата филмова, театрална и телевизионна актриса Татяна Лолова, която ни напусна в началото на седмицата на 87-годишна възраст.
От 11 до 13 часа Сатиричният театър ще бъде отворен, това каза директорът Калин Сърменов и допълни, че “може всеки, който има желание и необходимост да си вземе емоционално сбогом с Таня, кръстили сме го “Цвете за Таня“. Всеки, който иска, да донесе по едно цвете.“
“Ще има една книга, в която всеки може да напише нещо, ние много държим на паметта. Поредният пример, в който трябва наистина да се смирим, да се огледаме и да си кажем, че живеем кратко на тази земя и е хубаво да дадем всичко от себе си с усмивка.“
Преди седем години актрисата беше гост в 37 студио на Националното радио, малко след нейния 80-годишен юбилей. Ето какво каза тя тогава:
“Трагикомедията е най-любимият жанр на 99% от актьорите. Другото е драма, за която аз бях родена, но никой не ще да ме гледа в драматична роля. Ще кажат, ако и Лолова играе драма при толкова прекрасни драматични актьори и актриси, при тая лекота в тъгата на нашия живот – беден, сух с недоимъци, с повседневни и повсеместни ужаси.
Но животът е един, колкото и моят юбилей да е напреднал, това е много кратко време, нямате представа. Щом си спомням какво съм била на три години, когато съм поискала за пръв път да бъда актриса, преди да знам какво е актриса, а сега с глас, покорен от грипа, играя и публиката ми помогна да преодолея и грипа и тоновете, това че не са ми така чисти, никой не разбра.
Знаете ли, когато човек излиза на сцената, той става друг. Друг е гласът му, други са очите му, друго е сърцето му. И тези в салона, не може всички да са пък прекрасни хора. Всичко е благодарение на това сливане на душите.“
“Едно от най-хубавите ми представления в този живот беше в Русе в една сцена, която не е сцена, а беше една голяма зала с една голяма маса, около която бяха застанали тир шофьорите, а те всички не са завършили Оксфорд, Кеймбридж и т.н. Тези хора ме влудиха, като ме сложиха в тази голяма зала, с тези хора – груби, обветрени, напрегнати, правещи семейства с този тежък труд. Без да знаят езици, те обикалят целия свят и пренасят това, което има в техните огромни коли. Те станаха деца, те станаха ангели, те станаха чисти, те станаха умни, станаха великолепни. Ами, като поемам енергията на всички хора, който доколкото я има, някои имат в големи количества, други в малки, но ти я дават, не може да не им я върнеш, не може да бъдеш вампир да изпиваш тяхната сила и здраве и мигове от живота, ако не им връщаш хилядократно. И като им върнеш и видиш усмивката им, и видиш колко красиви лица има в България, които рядко показват красотата си, защото са обременени от тежкия си живот. Пък има други, по-глупавички, не се замислят тежък ли е. То докато се огледаш тежък ли е, лек ли е, той свършва.“
В края на тази ефирна среща, която трая близо час, актрисата се обърна към всички:
“Усещам тяхната любов, тя ме поддържа дори когато имам грип, дори когато съм съвършено здрава и безотговорна и немислеща за тежките проблеми на живота. Благодаря ви! Благодарение на вас, когато харесвате нещо в мен, си кажете – тя го направи благодарение на мен. И нека това ви дава сила, в това, което живеете, когато ви е тежко.“
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
В редакция "Хумор и сатира" наистина обичаме да пътуваме, най-вече с въображението си, но и традиционно, например с влак. За нас и за всички като нас има кой да се погрижи, което може би е повод за радост. Чуйте информация за новото в придвижването с железниците у нас от 1 януари, а останалото слушайте всяка неделя след новините в 18 часа ...
"Формация "Артисти със сребро в косите" при САБ спретва на 19 декември артистична следобедна юбилейка, да си поюбилействаме, дето на 19 декември 1934 в 15 ч. се роди нашият човек Никола Петков – лице с образование, достижения в забавно-развлекателния сектор и нечакан имидж" – пише в симпатичната покана до "Артефир". Предаването представи преди време..
Днес, 17 декември, от 17,30 ч., в зала "Галерия" на Националния студентски дом - София е рециталът на лауреатите в десетото издание на Националния литературен конкурс на името на Георги Черняков – дългогодишен ментор на писателите студенти от някогашния литературен кабинет "Димчо Дебелянов". Ще бъде представен и сборникът "Гнездото. Том 2", включващ..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg