Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цвете за Таня

България се прощава с голямата Татяна Лолова

| обновено на 26.03.21 в 09:12
7
Снимка: БГНЕС

Днес България се прощава с голямата филмова, театрална и телевизионна актриса Татяна Лолова, която ни напусна в началото на седмицата на 87-годишна възраст.

От 11 до 13 часа Сатиричният театър ще бъде отворен, това каза директорът Калин Сърменов и допълни, че “може всеки, който има желание и необходимост да си вземе емоционално сбогом с Таня, кръстили сме го “Цвете за Таня“. Всеки, който иска, да донесе по едно цвете.“

“Ще има една книга, в която всеки може да напише нещо, ние много държим на паметта. Поредният пример, в който трябва наистина да се смирим, да се огледаме и да си кажем, че живеем кратко на тази земя и е хубаво да дадем всичко от себе си с усмивка.“


Преди седем години актрисата беше гост в 37 студио на Националното радио, малко след нейния 80-годишен юбилей. Ето какво каза тя тогава:

“Трагикомедията е най-любимият жанр на 99% от актьорите. Другото е драма, за която аз бях родена, но никой не ще да ме гледа в драматична роля. Ще кажат, ако и Лолова играе драма при толкова прекрасни драматични актьори и актриси, при тая лекота в тъгата на нашия живот – беден, сух с недоимъци, с повседневни и повсеместни ужаси.

Но животът е един, колкото и моят юбилей да е напреднал, това е много кратко време, нямате представа. Щом си спомням какво съм била на три години, когато съм поискала за пръв път да бъда актриса, преди да знам какво е актриса, а сега с глас, покорен от грипа, играя и публиката ми помогна да преодолея и грипа и тоновете, това че не са ми така чисти, никой не разбра. 

Знаете ли, когато човек излиза на сцената, той става друг. Друг е гласът му, други са очите му, друго е сърцето му. И тези в салона, не може всички да са пък прекрасни хора. Всичко е благодарение на това сливане на душите.“

“Едно от най-хубавите ми представления в този живот беше в Русе в една сцена, която не е сцена, а беше една голяма зала с една голяма маса, около която бяха застанали тир шофьорите, а те всички не са завършили Оксфорд, Кеймбридж и т.н. Тези хора ме влудиха, като ме сложиха в тази голяма зала, с тези хора – груби, обветрени, напрегнати, правещи семейства с този тежък труд. Без да знаят езици, те обикалят целия свят и пренасят това, което има в техните огромни коли. Те станаха деца, те станаха ангели, те станаха чисти, те станаха умни, станаха великолепни. Ами, като поемам енергията на всички хора, който доколкото я има, някои имат в големи количества, други в малки, но ти я дават, не може да не им я върнеш, не може да бъдеш вампир да изпиваш тяхната сила и здраве и мигове от живота, ако не им връщаш хилядократно. И като им върнеш и видиш усмивката им, и видиш колко красиви лица има в България, които рядко показват красотата си, защото са обременени от тежкия си живот. Пък има други, по-глупавички, не се замислят тежък ли е. То докато се огледаш тежък ли е, лек ли е, той свършва.“

Bufoopera

В края на тази ефирна среща, която трая близо час, актрисата се обърна към всички:

“Усещам тяхната любов, тя ме поддържа дори когато имам грип, дори когато съм съвършено здрава и безотговорна и немислеща за тежките проблеми на живота. Благодаря ви! Благодарение на вас, когато харесвате нещо в мен, си кажете – тя го направи благодарение на мен. И нека това ви дава сила, в това, което живеете, когато ви е тежко.“

Записът можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Русев с черно-бял дебют в киното

Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев. "Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си..

публикувано на 20.05.24 в 16:15

Българите Woomb подгряват пост-пънк легендите Whispering Sons

Макар да съществуват отскоро, това лято за българската формация Woomb ще е, меко казано, натоварено. Предстоят им серия от концерти и фестивали.  Още тази седмица Woomb ще свирят на шоукейс конференцията Spike  в Пловдив, а преди това в София, във вторник, 21 май, ще подгряват белгийците Whispering Sons . В сърцето на Woomb стоят..

публикувано на 20.05.24 в 16:10

"Рисуващите артисти" – микс от индивидуалности

Изложбата "Рисуващи артисти" в софийската галерия "Финес" обединява десет български актьори в любовта им към изобразителното изкуство. Организирана е от Олег Чернев, който вече има три самостоятелни експозиции на фотопейзажи, а идеята е заимствана от инициативата на Игор Марковски "Пеещи артисти". "Трябваха 18 месеца, за да се стигне до..

публикувано на 20.05.24 в 14:20

Изложбата "Великден" представя най-новите творби на Велин Динев

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" се насочваме към изложбата "Великден" на художника Велин Динев в столичната галерия "Сердика". Изкуствоведката Диана Драганова-Щир коментира симфонията от платна, асонанси и света в митове и легенди, пресъздадени от автора. В предаването се включва и самият Велин Динев. В ателието си..

обновено на 20.05.24 в 12:58
Мария Мира Хрисова и Нейка Кръстева (от ляво надясно)

Нейка Кръстева представя Илия Темков – един рицар на музиката

Странният мъж на масата до прозореца, който говори за музика – това е диригентът, музиковедът, просветителят, основателят на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", основоположникът на музикално-образователните лектории в България Илия Темков. В "Terra Култура" разговаряме с Нейка Кръстева , журналист и автор на книгата "Илия Темков –..

публикувано на 20.05.24 в 11:30