По традиция всяка последна мартенска събота точно в 20.30 часа милиони хора от всички континенти ще изключат осветлението в домовете си за един час, ставайки част от най-разпознаваемата природозащитна инициатива на планетата. За 14-а поредна година над 7000 града от 180 държави ще посрещнат празника на природата с редица дигитални събития и изгасване на осветлението на известните си сгради.
„Природата е тази, която поддържа живота на Земята, осигурявайки ни чист въздух, вода, храна, както и суровини за лекарства и енергия. Днес имаме възможност да покажем нашата загриженост към нея. Затова нека се включим онлайн в тазгодишното издание на „Часа на Земята“ и да дадем ясен знак, че планетата ни е ценна за нас“ – призовава Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Природозащитната организация WWF България е подготвила специална програма за „Часа на Земята“. Съботният ден ще започне в 10 часа с раздвижване чрез йога практика, символично посветена на елементите земя, вода, огън, въздух и пространство.
В международния LIVE концерт „Глас за планетата“ ще участват изпълнители от цял свят, които ще покажат, че независимо от тежката ситуация днес, можем да бъдем заедно в името на природата. Можете да проследите световните събития в събота, а можете и сами да създадете своя инициатива.
„Часът на Земята“ в България ще обърне внимание върху грижата за кафявата мечка. В опит да противодейства на драстичното намаляване на популацията ѝ, в края на 2020 г. WWF стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.
Над 2000 българи се отзоваха на апела на WWF България за помощ и подкрепиха създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече работи успешно. Сега целта е да продължи започнатото чрез проучване на мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи.
WWF България работи за опазването на вековните гори от нерегламентирана човешка намеса като прави нужното незаконните сечи и бракониерството да бъдат установявани навреме, а виновните да получават адекватни санкции. WWF започна и работа с местните общности, за да търси решения за дългосрочно предотвратяване на конфликта между хората и мечките. Спасителен мечешки отряд се отзовава бързо и адекватно в случай на необходимост.
Основана през 1961 г., международната природозащитна организация WWF работи в над 100 държави с помощта на 7000 служители и над 5 милиона доброволци за подобряване на състоянието на околната среда, за да може хората да живеят в хармония с природата.
В България WWF се занимава със защитените територии и местообитанията от европейско значение в мрежата Натура 2000, горите и сладководните екосистеми, устойчивото развитие на селските райони, промените в климата.
Часът на Земята в България се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на БНР, БНР-Бургас, БНР-Варна и други медии.
„Часът на Земята“ е най-голямата световна природозащитна кампания и е започната от WWF.
Тя показва какво правят малките жестове, прилагани редовно от много хора, за това какво можем да направим за природата.
Тази година международният призив на „Часът на Земята“ е: „Бъди гласът на природата“.
В България решихме призивът да бъде: „Бъди закрилник на мечките“.
В глобален мащаб фокусът на „Часът на Земята“ вече е върху опазването на биоразнообразието, макар че инициативата започна, за да се обърне внимание върху климатичните промени.
Биоразнообразието намалява с изключително притеснителни темпове. Само за 50 години светът е изгубил 68% от популациите на гръбначни животни. „Часът на Земята“ в България ще обърне специално внимание на грижата за кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години. В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.
В България популацията на кафявата мека е намаляла почти наполовина. По преброяване от 2018 г. мечките са малко над 300 за цяла България - тенденцията е плашеща.
Кафявата мечка е защитен вид, тя не може да бъде отсрелвана, но за съжаление у нас има много случаи на бракониерство.
Използваме кампанията, за да разказваме за мечките, техния начин на живот и обявихме „Месец на Земята“, който започва в събота и ще приключи на 22 април – международния ден на Земята. От 20.30 часа започва виртуалния спектакъл на WWF България:
Заредете батериите на лаптопа си и изключете осветлението - Ники Станоев ще бъде водещ на концерта: „Часът на Земята – Включи се, където и да си!“, в който ще участват изпълнителите Елена Сиракова, Керана и космонавтите, РДМК, Парапланер, Маги Алексиева - MEY, BunyVerse & Strela, а хореографът Коста Каракашян ще се включи от Египет със специален танцов пърформанс.
Събитието можете да проследите и тук
Във WWF България работим по три линии за опазване на мечките:
• опазване на горите – наша основна дейност, грижа за старите гори, борба с незаконната сеч и сертифициране на горите, така че дървесина да се добива устойчиво;
• работа с правоприлагащите органи – работим за това престъпленията срещу дивата природа да бъдат наказвани.“
За съжаление у нас хора, които са убили мечка, не са понесли наказателна отговорност. Законът, който на хартия е добър и предвижда сериозни наказания, на практика не се прилага.
Калина Бояджиева продължава:
„Третата линия на работа за опазване на мечките в България е спасителният мечешки отряд, който да се грижи за ранени мечки или мечета, както и за мечки, навлезли в населени места. Грижим се мечките да не навлизат в човешките територии чрез обезопасяване на техния хабитат с електрически огради, които са безвредни за мечките и за хората. Срещите на мечките с хората се случват заради населените им от хората местообитания и защото заради климатичните промени, мечките се събуждат по–рано и тръгват да търсят храна. Спасителният мечешки отряд е съставен от експерти по мечките, но всеки може да подпомогне неговата дейност.
Всеки, който иска, може да стане закрилник на мечка на wwf.bg/mechki.
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg