Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По вина на Бегбеде

Жаклин Даскалова
Снимка: lovetheater.bg

Фредерик Бегбеде казва, че любовта трае три години. С времето опитът ѝ доказва, че има нещо вярно в истината. Това я ядосва дотолкова, че запява за липсата на поне още една година. Така, след дебютната си песен „Мърфи“ по стихове на Валери Петров, младата актриса Жаклин Даскалова се обръща към литературата и за второто си парче. Този път в музиката ѝ откриваме закачлива препратка именно към френския писател. Песента носи и неговото име – „Бегбеде“.

Любовта е генератор за творчество, стимул за развитие и най-голямото вдъхновение за Жаклин. Тя се бунтува срещу комерсиалното звучене в музиката. За нея изкуството трябва да има точно такава събуждаща функция.

„Това е наша отговорност като артисти – да задаваме въпроси, да провокираме теми за размисъл и за жалост да разкриваме най-интимните ни проблеми, най-личните ни размисли, за да покажем на публиката, че наистина има какво да слуша“, споделя тя.

Жаклин се обляга на литературата, защото иска да даде нов живот на творчеството на българските автори. Това прави и Теодор Кисьов с аранжиментите на „Мърфи“ и „Бегбеде“ – „използва отминала музика и ѝ предава нов привкус“.

Адаптацията в живота и в любовта е нещото, на което Жаклин Даскалова продължава да се учи. Иначе е завършила класически балет и изящни изкуства в Националното училище по изкуства във Варна. Занимава се също така с художествена гимнастика, класическо и поп пеене. Учи и в НАТФИЗ при професорите Боньо Лунгов и Ивайло Христов. Участва в представлението на проф. Христов „Суматоха“, което е номинирано за „Златен кукерикон“ в категорията „Млада надежда“. В него играе бързата кафява лисица. Съвсем скоро пък ще играе и на сцената на Народния театър в постановката „Нова земя“ с режисьор Бина Харалампиева.

„Мисля, че ще стане представление, което ще изкара хората на улицата, ще ги възбуди. Надявам се, че ще ни върне към българското, към едни основни теми, които би трябвало да ни вълнуват“, казва Жаклин за спектакъла „Нова земя“, в който бунтът също не липсва.

За живота като една постоянна адаптация и за любовта като негова основа – чуйте от Жаклин Даскалова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..

публикувано на 05.02.25 в 21:35

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47