Сатиричният театър “Алеко Константинов“ кани на 7 април от 19.30 часа на премиерното представление на “Сатирично кабаре“ (Място за похвали и оплаквания) и на раздаването на наградите „Златен кукерикон“ за 2021 г. за постижение в хумора и сатирата в българския театър.
За двете събитията разказва в “Артефир“ драматургът на Сатиричния театър Богдана Костуркова.
“Зрителите, които изберат да прекарат два часа със “Сатирично кабаре“, ще имат възможност да се усмихнат над живота ни и над недъзите ни, над несъвършенствата ни, но с уважение към човека, към неговата индивидуалност. Едно естетско представление с прекрасен декор и костюми на Свила Величкова. С прекрасната музика на Мартин Каров. Под режисьорската палка на Калин Сърменов и Николай Младенов. Участва почти цялата трупа на Сатиричния театър. На сцената ще видим много нови, млади лица. Попълнението на Сатиричния театър, които показват, че могат да пеят, да танцуват, да говорят, да рецитират, да забавляват, без това да е на всяка цена, а с онзи фин и елегантен хумор, което прави изкуството на сатирата много вдъхновяващо.
На 7 април преди 64 години е било първото представление в Сатиричния театър и тази година на тази дата е премиерата на “Сатирично кабаре“, един проект, който миналата година трябваше да има своята премиера, но затварянето поради пандемията доведе до отлагането с 12 месеца.“
„Златен кукерикон“ 2021
“Веднага след премиерата на “Сатиричното кабаре“ е и церемонията по връчване на наградите „Златен кукерикон“. Това са награди, които Сатиричният театър дава на колегите си от цялата страна за принос в развитието на изкуството на комедията и сатирата. Като самият Сатиричен театър не участва в състезанието за приз. Има награда за млада надежда, за мъжка и за женска роля, за режисура, за спектакъл и награда на името на Георги Калоянчев, която тази година се присъжда на проф. Пламен Марков, дългогодишен директор на Сатиричния театър. Човек, допринесъл много не само за развитието на комедията и сатирата по театралните сцени, но и възпитавайки млади творци в театралната академия, всъщност допринася за това да има блясък в света на хумора, сатирата и забавата.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Номинациите:
1. Млада надежда
Александър Валериев за моноспектакъла „Писмо до съветско другарче“, по пиесата „Хористи” от Николай Гундеров и Димитър Събов, реж. Николай Гундеров, свободен проект (играе се в НТ „Ив. Вазов“)
Ана Батева за режисурата на „Мечтата на Наташа“ от Ярослава Пулинович, продукция на ДТ „Рачо Стоянов“ – Габрово.
Актьорски клас на проф. д-р Ивайло Христов за участието в постановката „Суматоха“ от Йордан Радичков, реж. Ивайло Христов, Театър НАТФИЗ
2. Женска роля
Анна Петрова за ролята ѝ в постановката „Лъжата“ от Иван Митев по Михаил Леонтиев, реж. Гълъб Бочуков, Театрално-музикален център – Кърджали
Димитрина Тенева за ролята ѝ в „Животът е вкусен“ от Дейвид Линдзи-Абер, реж. Борислав Чакринов, ДТ „А. Будевска“ – Бургас
Петя Венелинова за ролята ѝ в постановката „Суматоха“ от Йордан Радичков, реж. Николай Урумов, ДТ „С. Огнянов“ – Русе
3. Мъжка роля
Косьо Станев за ролята му в „Суматоха“ от Йордан Радичков, реж. Николай Урумов, ДТ „С. Огнянов“ – Русе
Любомир Фърков за ролята му в „Животът, макар и кратък“ от Станислав Стратиев, реж. Денислав Янев, ДТ – Търговище
Мариан Бачев за ролята му в „Чаплин“, мюзикъл от Крис Къртис, либрето Крис Къртис и Томас Мийхан, режисьор Борис Панкин, диригент Страцимир Павлов, Държавна опера – Варна
4. Режисура
Атанас Атанасов за постановката „Любовникът от Zanzibar“ от Ели Саги, ДТ „Ст. Бъчваров“ – Варна
Боян Иванов за постановката „Ако Фройд беше индиец“ от Боян Иванов, КТ – Варна
Николай Урумов за постановката „Суматоха“ от Йордан Радичков, ДТ „С. Огнянов“ – Русе
5. Постановка
„Ако Фройд беше индиец“, авторски спектакъл на Боян Иванов, КТ – Варна
„Животът, макар и кратък“ от Станислав Стратиев, реж. Денислав Янев, ДТ – Търговище
„Суматоха“ от Йордан Радичков, реж. Николай Урумов, ДТ „С. Огнянов“ – Русе
Награда за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев за проф. Пламен Марков.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg