Макар и с размер само няколко сантиметра, пчелите са едни от най-важните обитатели на Земята. Те имат ключова роля в опрашването на растенията, а освен това благодарение на тях получаваме мед и восък. Но освен че са толкова ценни, пчелите са много деликатни създания, които реагират на различни промени.
Напоследък ставаме свидетели на масови измирания на пчели, като един от последните сигнали е от средата на март в Бургаска област. Близо 2000 семейства са загинали, а според производители и специалисти това може да се дължи както на използването на пестициди от земеделците, така и на недостатъчно хранителни запаси.
Всичко това прави дейността на пчеларите все по-трудна и те имат нужда от помощ, за да оцелеят. Една от последните инициативи в тяхна помощ е “Осинови кошер”. Благодарение на нея всеки може да осинови кошер само с няколко клика на мишката. Така той подпомага избран от него производител, а в замяна – получава вкусен и качествен мед.
Владимир Василев, мениджър “Маркетинг и продажби” в istinskimed.bg, напомня, че медът съдържа различни витамини и минерали, което го прави нашата естествена аптечка вкъщи, но за да го има, производителите имат нужда от помощ. Василев припомня, че е много важно какво слагаме на трапезата си, защото именно чрез храната можем да лекуваме тялото си.
Още за ползите от меда, както и повече информация за инициативата “Осинови кошер”, можете да чуете от Владимир Василев в звуковия файл.
В навечерието на 24 май отбелязваме 130-ата годишнина от създаването на едно от най-старите училища в София 129-о ОУ "Антим Първи", открито през 1895 година. В "Нашият ден" гостуват директорът на училището Ангел Милков, учителките Павлина Алекова и Анета Пиперова и ученици . Милков изтъква, че в 129-о ОУ "Антим Първи“ още от първи клас..
На 8 май в Гимназия за дигитални науки "СофтУни БУДИТЕЛ" се проведе СТЕМ ден, посветен на темата "Как това, което консумираме, влияе на поведението и здравето ни". В рамките на събитието десетокласници представиха пред своите по-малки съученици – осмокласници – различни аспекти на вредите от модерни субстанции като вейпове, снус и райски газ...
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg