Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мразенето е като войната и мира – няма край

Френска жена е наказана с публично бръснене на главата, 1944 г.
Снимка: Wikimedia

В Деня на световното здраве гостите в предаването припомнят, че д-р Йозеф Менгеле също е бил доктор. Правел си експерименти с деца на „ундерменши“, които „така и така ще умрат“... Не бил садист, давал шоколадчета, после много от децата не издържали експериментите. Менгеле издържал – имал дълъг живот в Южна Америка.

Но и след Втората световна война мразенето и наказанията не свършват – хиляди жени от Франция, Дания, Холандия са остригани до голо, щото били „немски курви“. А в Норвегия над 12 000 деца, родени от норвежки жени и немски бащи по проекта „Лебенсборн“, са пратени по приюти за душевноболни и подлагани на унижения и репресии.

С проф. Искра Баева, проф. Алберт Бенбасат, журналиста Георги Тошев и писателя Христо Стоянов става разговор за военната и поствоенната омраза по етнически и политически признак. Спомниха и Ани-Фрид Люнгста – едно от тези „неправилни“ норвежки деца, станало после член на групата АББА.

Става дума и за това, че всичко започва с идеите – а там философите и писателите са начело. Едни са използвани като оръжие на националсоциазма – като Ницше, други са му симпатизирали – като Кнут Хамсун и Езра Паунд, трети са загубили живота си в ожесточението на войната – като Вапцаров или Райко Алексиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Емоции и интелект, представени в балканските езици и култури

От 22 до 24 януари в Новата конферентна зала на Софийския университет се провежда Международна научна конференция на тема "Емоции и интелект: репрезентации в езиците и културите на Балканите" , в която представата за двете понятия у балканските и съседни народи се проследява от Античността до днешно време. Конференцията с широко международно..

обновено на 23.01.25 в 13:36

Без радио не мога

Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата история от професор Боян Добрев. Заедно с Милен Митев, генерален директор на БНР, Милена Димитрова, председател на Обществения съвет към БНР, Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев" към..

публикувано на 22.01.25 в 17:55

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11