Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Сценарият "предсрочни избори" е доста реалистичен

Предсрочни избори – възможно или вероятно

Юлий Павлов: Не е ясно каква идеология има партията на Слави Трифонов

| обновено на 09.04.21 в 10:31
Снимка: Ани Петрова

Тази нощ Централната избирателна комисия прие с решение разпределението на мандатите между шестте политически формации, които влизат в следващото народно събрание. ГЕРБ-СДС получава 75 мандата, "Има такъв народ" – 51, БСП – 43, ДПС – 30, "Демократична България" – 27, "Изправи се! Мутри вън!" – 14. Избирателната активност е 50,61 на сто, сочат окончателните резултати, обявени от ЦИК.

Седмицата след изборите – лидерски изказвания и коментари – анализ в "Нашият ден" прави журналистът Петко Георгиев:

"Високата подкрепа за Слави Трифонов не е изненада. Малко късно – и социолозите, и коментаторите започнаха да обръщат сериозно внимание на Слави Трифонов. Това идва от изненадващия за мнозина висок негов резултат. Не че съм пророк, но аз винаги съм твърдял, че за Слави Трифонов  ще гласуват много повече хора, отколкото излизат в социологията, просто защото социологическите агенции (не само у нас) изпитват сериозни трудности да достигнат до този електорат, който подкрепи Слави Трифонов – млади хора с различни политически убеждения от различни социални сфери. Ако новоизбраното Народно събрание не успее да направи правителство, на едни следващи избори Слави ще вземе още повече. 

Не съм съгласен с това, че той няма идеология – напротив, Слави Трифонов има доста ясна идеология. Той стъпва на опорните точки от референдума, който проведе преди няколко години, освен това има една доста ясна и критична позиция спрямо състоянието на българското общество, която се споделя от огромна част от българите, независимо от това дали те харесват чалга или джаз. Само че Слави Трифонов в момента ще бъде в една изключително сложна позиция. Той въобще не може да състави самостоятелно мнозинство, за да направи правителство. И ако предложи кабинет, съставянето ще зависи от фактори, които са извън него. Може да се договори и да събере 100-тина депутати, но да бъде подкрепен в пленарна зала от ГЕРБ или от ДПС, или от БСП, би означавало да се превърне в техен заложник.

Не ми се струва много вероятно да се състави правителство от този парламент. Ако се състави, то по-скоро ще бъде с мандата на третия, когото президентът предложи. Ниски шансове за успех."

Според Петко Георгиев сценарият "предсрочни избори" е доста реалистичен. "Доста от основните играчи от новата конфигурация биха имали изгода. Смятам, че биха имали изгода и голяма част от избирателите. Коалиционен или експертен кабинет е еднакво неудобен за всички. Не бих се изненадал да имаме нови избори. Само се моля те да са през лятото... Би имало някакъв смисъл от това Народно събрание, ако успее да промени безумията, които бяха утвърдени в Изборния кодекс. Тази гротескна картина, която наблюдавахме на тези избори... не искам, като нация, да се унижаваме с подобен тип избори. Това е недостойно за 21-ви век. 

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

"За първи път една новосъздадена партия, която не е хептен политически проект, изведнъж с летящ старт взе много повече, отколкото всички социолози предричаха. Партията на Слави Трифонов не е ясно каква идеология има, освен това да се изпълнят исканията от референдума, друга програма от тази политическа сила не сме видели.

Такава ситуация се среща рядко в България, а и в Европа – първата политическа сила няма да може да направи кабинет. Дали ще имаме правителство или не, зависи от решението на един-единствен човек – Слави Трифонов. Ако той не предложи кабинет, третият мандат ще бъде неуспешен, защото президентът ще трябва да го даде на БСП, а той разчита на тях за подкрепа на президентските избори. Така че всичко зависи от втория мандат. Но ако Слави Трифонов върне втория мандат, без да предлага кабинет, нещата отиват към предсрочни избори."

Чуйте какво каза социологът Юлий Павлов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21