„Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ ще е въпросът, който екипът на „Арте Урбана Колектив“ ще постави на сцена „Дерида“ утре, 20 април, от 19.30 часа. Едноименният спектакъл цели да впусне публиката в едно пътешествие из измеренията на креативността. Като изучава тайните на творческия импулс, превърнал Алберт Айнщайн в един от най-велите умове на всички времена, зрителят ще може да види своето място в света и света като най-вдъхновяващата рамка, провокираща творчеството.
Именно креативността се смята за най-важното умение на 21-ви век, а „Арте Урбана Колектив“ ще се опитат да докажат, че 60 минути са напълно достатъчни, за да може човек да се превърне в неин експерт.
Димитър Узунов, автор на текста в спектакъла „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ и изпълнител в него, сподели в „Артефир“, че всъщност не е толкова трудно да стъпиш в обувките на немския физик и дори да оставиш свои следи с тях. Според него единственото нещо, което човек трябва да направи, е да узнае какви са елементите на креативността и да им обърне повече внимание. Разбере ли къде трябва да вложи своите усилия, той ще успее да развие творческия си потенциал.
„Айнщайн, разбира се, е творял в науката, но принципите на креативността му могат да бъдат използвани в абсолютно всяка сфера на човешката дейност“, допълни още Узунов. Заедно с астрофизика д-р Владимир Божилов и сценографа на спектакъла Никола Налбантов той търси различни материали за креативността на Айнщайн и за това какво го прави такъв творчески гений. В рамките на три месеца те изследват автори от психологията, както и различни експерти по креативност, и така разбират, че нещата, които го правят креативен не са чак толкова много и не са чак толкова далеч от обикновения човек.
Идеята на интерактивния спектакъл обаче не е просто да събуди скрития Айнщайн във всеки един от зрителите му, а да провокира желание у тях да опознаят творческия си импулс. „Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?“ говори и за ролята на изкуствения интелект в човешкия живот. Той е посветен на сър Кен Робинсън, който разбуни духовете с въпроса си „Дали училищата убиват творчеството?“.
За рамките, които в повече случаи са добър помощник на креативността, за човекоцентричния поглед към Вселената и всичко, онова, което можете да изпитате за час време като Айнщайн – Димитър Узунов разказва в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg