Една история за резултата от 30-годишния преход ни казва с намигване, че би било хубаво човек да се чувства комфортно не само с това, което е минало, но и с това, което предстои. Историята е филмова и разказва какво се случи с хората, които в края на 80-те години искаха да отправят своите послания и надежди за по-добър живот чрез езика на музиката.
„Голата истина за група „Жигули“ е новият български филм, за който зрителите ще говорят. Или най-малкото ще си припяват песните, създадени специално за комедийната драма.
Михаил Билалов, Ирини Жамбонас, Герасим Георгиев-Геро, Филип Аврамов, Димитър Рачков и Лилия Маравиля са култова 80-арска рок банда, която се разпада точно когато е на върха на славата си. С времето вкусовете на публиката се променят и музикантите са напълно забравени. Лидерът им Христофор Димов-Фори композира попфолк парчета, а останалите членове на „Жигули“ са поели по собствен професионален път, който е много далеч от музиката. Като група с голямо влияние върху аудиторията обаче, те са оставили трайна следа в съзнанието на един човек. Именно най-големият им фен ги принуждава да загърбят враждата помежду си и да се съберат отново. Така започва да се оголва истината за група „Жигули“, а с това и идеята на филма – да покаже кои са тези хора три десетилетия по-късно и сбъднаха ли те мечтите си.
В сценария, написан от Нели Димитрова и Ваня Николова, се казва, че публиката остарява с музиката си и обича хората, които ги срещат с нея не заради това, което са, а заради това, което могат да бъдат. Филмът говори за порастването и взаимоотношенията между хората. Той препраща не толкова към отминалите, колкото към идните 30 години.
„Това е история донякъде и на нашето поколение. На хората, които в края на 80-те години започнахме да плуваме в живота“, сподели в „Артефир“ режисьорът на филма Виктор Божинов. Според него тази комбинация между добра история и добра музика дава възможност на зрителя да се обърне към сериозното в живота. Той припомни и един неписан закон – че добрата комедия всъщност е една истинска драма.
„Гледната точка към сериозните проблеми би трябвало да бъде сякаш малко по, аз не казвам лековата, но малко по-ведра, защото закопаването в проблема може само да го утежни и да отдалечи възможността за справяне с него.“
„Голата истината за група „Жигули“ стъпва върху музикалната култура от 80-те години, само че в съвременен прочит. Интерпретациите на всичките шест авторски песни, включени в саундтрака на филма, са композирани от Петър Дундаков и Георги Георгиев от „Остава“. А окото на камерата е на Антон Бакарски. Той е оператор и на „Възвишение“, „Под прикритие“ и „Връзки“, отново режисирани от Виктор Божинов. Бакарски е участвал и в международни продукции като „300: Възходът на една империя“ и „Непобедимите 2“.
Чуйте още за филма от Виктор Божинов в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg