Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има пряка връзка между позата на детето и захапката

Д-р Весела Стоичкова
Снимка: личен архив

Каква е връзката между правилната стойка и захапката на децата и как влияе онлайн обучението на стойката? Има ли зачестили случаи на проблеми със захапката при децата? Кои са вредните навици при онлайн обучението, които водят до промяна в захапката?

Темите коментира в “Нашият ден“ д-р Весела Стоичкова дм, специалист ортодонт.

“Връзката между позата и захапката е пряка. Стойката не е статично положение на тялото, а е комбинация от постоянни съкращения на различни мускули, затова е важно да нямаме излишно напрежение в определени групи мускули, за да може правилно да се развива, както тялото на растящия организъм на детето, така и неговата захапка.“

“Всички знаем, че главата се намира върху гръбначния стълб, върху първия шиен прешлен и затова положението на шийните прешлени се отразява на положението на главата. А за главата, за черепа, е закачена долната челюст и връзката между мускулите на гърба и езика е пряка.“

“Затова, ако нашите деца имат напрежение в мускулите на гърба, ние ще имаме и неправилна позиция на езика. Затова е важно детето да преглъща правилно и езикът да се разполага в купола на небцето в състояние на покой, тъй като нашите зъби се ограждат от два мускулни пояса – от външната страна това са устните и бузите, а от вътрешната е езикът.“

За да имаме ние динамично равновесие, трябва зъбната дъга да получава еднакъв натиск както отвън, така и отвътре. Затова е важно, когато са пред компютрите, децата да седят изправени. Да няма изместване на центъра на тежестта на главата напред, за да не се появява напрежение в шийните мускули.“

Весела Стоичкова

В каква възраст да следим за този процес

“От самото раждане е важно да се следи как преглъща детето. До 3-годишна възраст е разрешено езикът да е разположен между зъбите при преглъщане, т.нар. инфантилно гълтане, което е нормално до тази възраст. Но след като прорежат резците и се сформира млечният прикус, трябва вече езикът да се намира зад централните горни резци при преглъщане.“

“Всеки може да провери това, когато затвори устата си, той усеща, че върхът на езика му се намира зад горните централни резци. Ако той не се намира там, значи имаме проблем с позицията на езика и ще имаме зъбно-челюстна деформация, някои хора и хъркат заради неправилната позиция на езика. Езикът пада назад в гърлото, това носи своите последици в социалния живот. “

За съжаление родителите понякога идват твърде късно, когато тези вредни навици са оставили своята негативна следа върху формирането на зъбно-челюстната система и се изпускат периоди, които са важни, и могат да бъдат използвани за кратко време, да се излекува детето, докато расте.“

“Моят призив е – всички родители до 3-годишна възраст да покажат детето си на ортодонт, за да може, ако има някакви вредни навици, да бъдат диагностицирани навреме.“

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.


Д-р Весела Стоичкова дм е специалист ортодонт.

През 2003г завършва с отличие Медицинския университет в София и печели конкурс за специализация в Московския държавен медико-стоматологичен университет, където придобива научна степен Доктор по медицина през 2008г.

Д-р Стоичкова е била завеждащ отделение по ортодонтия във VIP-клиниката „Холивуд стоматология“ в Москва от 2008 до 2019г. През 2018г. защитава магистърска степен по обществено здраве и здравен мениджмънт в Медицинския университет в София.

Автор е на 58 научни публикации у нас и в чужбина, както и докладчик на 24 международни конгреса. Специализирала е в Швейцария, Италия, Австрия, Русия и Англия. Член е на WFO, AAO, EOS, SIDO, ПОО России, БОО и др.

Д-р Стоичкова е един от 600-те специалисти, включени в най-престижната класация на медици в България „Лекарите, на които вярваме 2020“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва..

публикувано на 30.09.24 в 09:25
Божидар Александров и Ася Панджарова-Попова

С един куршум два заека – с един камък две врабчета

Преводачите са онези езикови специалисти, които обединяват нациите, улесняват културния диалог и подпомагат сътрудничеството на световно ниво. През 2017 година с резолюция на ООН датата 30 септември бе обявена за Международен ден на преводача . В "Нашият ден" преводачът от арабски, руски и английски Ася Панджарова запознава слушателите..

публикувано на 30.09.24 в 09:19

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10