На 29 май – международния ден на танца русенската опера представя „Баядерка“ на Лудвиг Минкус в режисьорската версия на акад. Калина Богоева. Самата Калина Богоева преди време е правила постановка наречена „Сенките“ използвайки само част от „Баядерка“. За тази постановка работят още Иван Токаджиев, който е автор на сценографията, Яна Дворецка прави костюмите, балетмайстор е Марияна Захариева. Солисти ще бъдат Станислава Караджова-Пенчева, Масаки Такада, Мию Хирамацу, Юджи Шимизу, Михаил Дамянов, Юкико Ито. Премиерата ще бъде на сцената на Доходното здание.
В звуковия файл чуйте какво сподели акад. Калина Богоева.
Калина Богоева дебютира на сцената на Софийската опера през 1954 г. Тя е ученичка на Лили Берон. Специализира в московското академично балетно училище при Елизавета Герд, а през 1958 се дипломира в класа на проф. Олга Тарасова във Висшия театрален институт в Москва. От 1958 до 1988 г. Калина Богоева е примабалерина на Софийската опера.
Била е балетмайстор и хореограф на Националната опера и на балета на Варненската опера, директор на танцова трупа „Арабеск“. През 1995 г. създава конкурса за хореография върху българска музика и учредява награда на името на голямата българска хореографка и директор на балет „Арабеск“ в продължение на 20 години Маргарита Арнаудова.
През 1993 г. създава и ръководи специалността „Балетна педагогика“ в Държавната музикална академия „Панчо Владигеров“ - София и филиал на академията в Атина, Гърция.
Преподавател е по методология на класическия танц, класически репертоар, композиция на танца и балетна педагогика.През 1992 г.създава Международната лятна балетна академия „Варна“ и води летни семинари и занятия. От 2000 г. е методист по класически танц в Националното училище по изкуствата в София.
Калина Богоева е лауреат на първия международен балетен конкурс във Варна през 1964 г. – сребърен медал.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg