Как виждаме Възкресението на Христос и неговото разпъване през погледа на творците.
Темата коментира в “Нашият ден“ изкуствоведът д-р Пламен Събев.
“Този вид изкуство е малко специфичен тип интерпретация на нещо, което хората, в своята единна вяра, концентрират и възпроизвеждат според обща вяра и според обща представа.“
“Именно тук, в тази основа, се заражда и канонът в изкуството. Когато говорим за иконата, трябва да имаме предвид, че това е нещо, което е свързано с много древна традиция, и което в една или друга степен продължава да се спазва и да се повтаря поколения след поколения.“
“На Балканите и в България доста икони са се възпроизвеждали и са се правили, илюстрирайки Страстите Христови. Тук бих искал да подчертая тази силна привързаност на вярващия народ към този тип изкуство, така както и в много други страни.“
“Това е изкуство, което, не само че се възприема като някаква форма на талант, но и форма, в която духовната сила се влива. Самата икона се превръща в духовен съд, в който се влива благодатта.“
“Именно на тази основа всеки посетител в църквата, когато съзира икона, особено със Страстите Христови, той се прекланя и благоговее. Това нещо се е предавало от поколение на поколение.“
“Говорим за една много респектираща форма на изкуство, в която се наблюдават и интерпретации.“
Образът на Възкресението през вековете в български контекст
“Древните традиции са малко по-различни от онова, което се интерпретира в по-късните периоди, да кажем във Възраждането. В древната традиция се почита един тържествен тропар, който определя момента, в който Христос слиза в ада и заедно със своите силни ръце измъква от гробовете Адам и Ева.“
“По този начин се символизира и се представя всъщност победата над смъртта, над злото, над греха, който е първоначално натрупан чрез Адам и Ева. Тяхното издигане от гробовете означава победа над този грях и над тази смърт. Точно този епизод се е представял в древността и точно това се е представяло като Възкресение Христово.“
“Едва в по-късните периоди на Възраждането виждаме вече върху икони, върху стенописи, един малко по-различен поглед – отместване на гробния камък и буквално издигане на тялото Христово от гроба, а от двете страни стража, която е доста изумена от това велико чудо. Този вид иконография се води като образец от Западна Европа, навлиза влиянието на Западноевропейското изкуство.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..
Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията. "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана...
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg