Как съвременният човек възприема събитията, свързани с Възкресение Христово? Знаем ли в съвремието какво е любов и саможертва в името на нещо?
Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Кристиян Банков от НБУ.
“Моите изследвания са всъщност в посока на това как много елементи на съвременната, светска визия за смисъла на живота лека полека надграждат силните послания на Християнството. И такива велики моменти в нашата културна история, и изобщо в историята, биват интерпретирани днес във всекидневието по един доста далечен от първоначалния им смисъл начин. “
“Аз изследвам консумативната култура и виждам, че в нея тези велики послания са недостъпни за огромна част от съвременните хора. “
“Виждам, че едни толкова значими символи, отдавна са присвоени от консумативната култура, за да може пазарът да работи по-добре. В моменти като Великден и Коледа имаме свръхексплоатация от страна на компаниите, от страна на пазарите, на стоките, в които всичко бива асоциирано.“
“Ако вземем една по една всички тези компании, производители, медии, които експлоатират темата. По отделно може би всеки иска да допринесе този празник да се възпроизвежда, но целокупно, начинът, по който се експлоатира идеята за Великден, за смирението, води точно до обратното – хората се насърчават да консумират повече в името на Великден, да си изберат нещо - Великденски промоции, екскурзии и др.“
“От една страна консумативната култура изстисква този празник, от друга - имаме една, противоположна на смирението, демонстративна показност в социалните медии, свързана с Великден.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg