Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата и войната

Снимка: @kiwipublishers

Може би романът „Хотел Тито“ не би се различавал особено от друг добър роман, разказващ за порастването и тийнейджърските години на едно момиче, но този казва много повече. Защото ни оставя безмълвни пред жестокостта на войната, жестокост, която не е само на фронтовата линия, не е само там, където се стреля и убива. Привидно лекият и ироничен на места разказ на младата героиня за житейските перипетии на семейството ѝ, прогонено от родния Вуковар по време на военните действия постепенно обрисува другото лице на войната.

Ивана БодрожичПоражението е върху всички засегнати, а най-вече върху децата. Както пишат издателите, „в хода на повествованието, както и в живота, главната героиня се променя и израства, променя се и цялото общество около нея и макар че това израстване е трудно и болезнено, редом с горчивото познание на помъдряването в него се съдържа и нещо от загубената невинност на детството.“ Детството, което децата от хотел „Тито“, в който са настанени бежанците, сякаш преминава набързо, за да ги превърне в големи.

Книгата разказва за Хърватия от годините след войната и съдържа автобиографичен елемент. Авторката Ивана Бодрожич (1982) също е родена във Вуковар, баща ѝ също е убит в Хърватската война за независимост през 1991 г., а съдбата ѝ е подобна на съдбата на нейната героиня. Това е първият ѝ роман, който излиза през 2010 г., веднага е забелязан от читателите и критиката, получава награда за най-добра прозаична творба на годината и е преведен на няколко езика.

Младата хърватска писателка дебютира с поезия, а след „Хотел Тито“ издава още две стихосбирки, сборник с разкази, политически трилър и още един роман „Синове, дъщери“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40