Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият летен сезон - какво да очакваме

Снимка: Сияна Спиридонова

На 1 май започна новият летен сезон. Какво означават зелените паспорти и ваксинациите за представителите на хотелиерите и туроператорите?

Какво ни предстои в следващите няколко месеца? Ще успеем ли да спасим този летен сезон?

Темите коментира в “Нашият ден“ Станислав Стоянов, член на Съюза на хотелиерите на “Златни пясъци“.

“За съжаление развитието на нещата след тази епидемия към момента водят в негативна посока. Може би сезон лято-2021 ще бъде по-зле и от лято-2020. Може би и мерките, които много късно бяха предприети, изиграха лоша шега.“

“Това доведе до много анулации, специално за Великден. От туристи от съседни държави, на които разчитаме в критични моменти. Както и от самите български туристи.“

“Всички колеги поддържаме връзка, надяваме се буквално на някакво чудо, защото с тези късни мерки няма как да се организира самото пристигане на чартърни програми. Както знаем големите авиокомпании са спрели чартърите си до края на юни. Не можем да очакваме туристи до този период.“


Зелените сертификати

“Това е мярка, която много ще помогне в сектора. Свободното преминаване на клиенти с ваксина ще доведе до развитие на туристическия пазар.“

“Трябва да се преодолее самата психическа бариера, която туристът има от стреса от самия вирус.“

Туристи от Русия

“За съжаление в последните няколко години започнахме да губим този пазар, поради негативното действие на Министерство на туризма. За съжаление нямаше някаква активна дейност от страна на Министерството на руския пазар. “

“Имаше възможност да използваме ситуацията, че бяха прекратени полетите към Турция. Знаете, че това е един от най-големите конкуренти на нашата държава. Имахме идеалната възможност да се възползваме и да привлечем туристите към България.“

“Самите руски туристи са запознати, те познават България. Това е дестинация, в която са идвали с години. Но с тези действията, които не са само във връзка с коронавируса, а и с дипломатическите отношения. Знаете, че България е вкарана в списъка с нежелани държави от Русия. Това също води до отлив на руски туристи.“

Мерките за спасяване на бранша

“Мерките, които бяха предприети от Министерството на труда и социалната политика по програмите - 60/40 и 80/20, не бяха много ефективни, специално в сектор “Хотелиерство“.“

“Много малка част от бранша се възползва от тях, защото по Черноморието бизнесът е сезонен, никой не поддържа персонал на 100% през цялото време, но хотелиерството изпадна в т.нар. ничия земя, защото единствената помощ, която получи беше по програмата 60/40, която не е достатъчно ефективна.



Темите коментира в “Нашият ден“  Галин Георгиев, зам.-председател на Българската асоциация на туристическите агенции (БАТА)

“Новите правила дават възможност да се отворят пътуванията. Както тези извън България, така и за входящия туризъм. Предполагаме, че в близките дни вече ще може да се пътува. Разбира се трябва и другите страни да приемат правилата и да си отворят границите.“

“В момента в Гърция хората така или иначе пътуват. Този Великден доста хора заминаха за Гърция. Предполагам, че след 17-и май потокът ще се увеличи още.“

“За съжаление по нашето Черноморие все още нямаме достатъчно туристи, тъй като страната ни се намира в червения списък на много от емисионните пазари. Потоците все още не са насочени към България.“

Каква част от сектора оцеля

“Превърнахме се в длъжници на клиентите си в голяма степен. Тъй като миналата година пътуванията ни не успяха да се осъществят и парите на клиентите останаха в нашите доставчици. “

Но с последните мерки на правителството в голяма степен успяхме да върнем основната част от парите на клиентите. Останаха по-големите фирми, които бяха събрали повече пари от клиентите си.“

“Надеждите са свързани с това, че потокът ще се възстанови. И хората ще могат, дори да не си получат парите в брой, да си реализират пътуванията.“

Сезонът

“Сезонът ще бъде - покупки в последния момент, тъй като до миналия ден буквално не се знаеше доколко може да се разчита на тази информация за отварянето на пътуванията.“

“Така или иначе хората ще предпочетат да изберат дестинация и пътувания в последния момент. Така че да се прогнозира какъв точно ще бъде сезонът е много трудно. Лично допускам, че няма да е много по-различно от миналогодишния.“

“Ако ваксинациите в Европа и по Света продължат успешно и затихва вълната от коронавируса, съответно сезонът ще бъде добър и по-добър от миналогодишния. В противен случай ще е по-слаб.“

“Началото на миналогодишния сезон не беше толкова лошо, колкото е това сега. В момента нямаме ранни записвания, миналата година имаше. Прогнозите до момента не са добри, но се надяваме от тук нататък да се подобряват сериозно нещата. Надяваме се, че и времето ще помогне.“



Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05