Въпреки трудните условия, в които театрите работят в последната година, Съюзът на артистите в България вече обяви номинациите за тазгодишните награди „Икар“. За 47-и път те ще бъдат присъдени на най-добрите постижения в сценичните изкуства.
„Годината беше трудна и различна, но колкото и странно да звучи, тази година са излезли 90 нови представления, 90 премиери за цялата страна, което е много за годината на пандемията.
В комисията стигнахме до извода, че ще номинираме представления и актьори, които надминават досегашното развитие на даден актьор, режисьор, сценограф и т.н. Доста дискутирахме, за щастие, не се сбихме. Разговори дълги, обяснения, мейли си пишехме, по телефона обсъждахме, но според мен успяхме да докоснем с номинация възможно най-много представления, така че хората да могат да обърнат внимание на тези представления и да отидат да ги гледат.
Има абсолютно гениални неща, има много експерименти, тоест в театъра се експериментира смело, има вдъхновение. Така че аз съм доста обнадеждена. Ние непрекъснато повтаряме: „Няма театър, няма пари за театър“... Театър има! Има много представления, има много постижения. Разбира се, има и много представления, които са направени, защото е трябвало да бъдат направени, и то си личи. Те сякаш не са направени с вдъхновение, сякаш са направени насила, сякаш е трябвало да бъдат направени поради финансови или някакви местни причини, нямам представа. Но това се разбира и те отпадат“. Така коментира тазгодишните номинации за наградите „Икар“ актрисата Ива Тодорова, член на комисията, определила номинираните в основните категории.
В категорията „Дебют“ са номинирани: Боряна Маноилова за ролята на Юзу в спектакъла „Серотонин“ по Мишел Уелбек в театър „Азарян”; Надежда Колева за Настенка в „Бели нощи“ по Фьодор Достоевски в Театрална работилница „Сфумато“ и Поля Йорданова за Наташа в „Мечтата на Наташа“ от Ярослава Пулинович в Драматичен театър „Рачо Стоянов” – Габрово.
В категорията „Водеща мъжка роля“ са номинирани Валери Йорданов за ролята му в „Караконджул“ в Народния театър, Симеон Лютаков в „Отело“ на Варненския драматичен театър и Цветан Алексиев в „Лебедова песен“ в ТР „Сфумато”.
В наградата за водеща женска роля конкуренцията е между Бойка Велкова за ролята ѝ в „Империя на красотата – Мадам Рубинщайн“, Ирини Жамбонас в спектакъла „Кой се бои от Вирджиния Улф“ и Светлана Янчева в „Боклук“.
В категорията „Режисура“ наградата ще си оспорват Василена Радева за „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“, Диана Добрева за „Синът“ и Стоян Радев за „Караконджул“.
Кои от номинираните в тези и в останалите категории ще получат престижното отличие, ще стане ясно след броени дни. Отсега са известни единствено носителите на „Икар“ в специалните категории.
Наградата „За чест и достойнство“ се присъжда на актьора Любомир Бъчваров.
Наградата „За изключителен принос към музиката“ се присъжда на Михаил Белчев.
Наградата „За изключителен принос към българския театър“ се присъжда посмъртно на актрисата Татяна Лолова.
По традиция церемонията по връчването на наградите се провежда на 27 март, в Световния ден на театъра. Но тази година, заради пандемичната ситуация, тя беше отложена за по-късна дата. Така тържеството ще се състои на 11 май от 19 часа в Народния театър ,,Иван Вазов“, а от 22 часа ще бъде излъчено по Българската национална телевизия.
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg