Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Език свещен богослужебен

| обновено на 12.05.21 в 17:35
Башчанската плоча (11 век) – един от най-старите запазени глаголически текстове
Снимка: Wikipedia

Поредният разговор за думите, точно в празничния 11 май, в който православната ни църква почита паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий – просветители на славянството и съпокровители на Европа, е за славянския български език, който е признат и се утвърждава като свещен богослужебен език не само в славянския православен свят. От опит знаем, че под изтритата от повтаряне повърхност на уж до болка познати факти, се крие бездна от непознати или неосмислени подробности. Какво е дало основание няколко езика да бъдат приети за свещени и статуквото да бъде толкова ревностно отстоявано от църквата. Защо преводачите са рискували да извършат непростимо предателство спрямо Божията истина и какво е останало от тези дълбоко вкоренени убеждения днес. За това разговаряме с проф. Славия Бърлиева, изтъкната изследователка на Кирило-Методиевото наследство, която представя малко известната теза, че по времето на борбите за влияние на църквите върху духовния живот на разноезичното население на Европа, по-скоро графията, буквените знаци, са били натоварени със сакрална мощ, дори когато богослужението се е извършвало на местния език.

Галин Георгиев с 10-ия брой на алманах „Родолюбец“
Преди дни излезе от печат 10-ият юбилеен алманах „Родолюбец“, издание на Културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“, подготвен в годината на 30-ия рожден ден на самото дружество. Алманахът съдържа материали за историята и културата на България, художествени текстове на автори от различни поколения и от различни български общности зад граница. Редом с красивите старинни български говори, съхранени от потомците на някогашните български преселници, в изданието звучи и съвременната книжовна българска реч, към която се приобщават сънародниците ни в чужбина. Алманаха представя Кирилка Демирева, член на дружество „Родолюбец“, дългогодишна просветна деятелка, преподавала и в Кишинев, Молдова, част от екипа, който с много ентусиазъм, любов и доброволен труд списва и редактира алманаха.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05