Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Милен Георгиев: Имаме дълг към обществото да обясняваме науката на достъпен език

проф. Милен Георгиев
Снимка: БАН

Милен Георгиев е професор в Института по микробиология – БАН. Той е ръководител на лабораторията по метаболомика към същия институт.

В класацията на Станфорд на най-добрите 2% от учените в света попаднаха и българи, той е един от тях. Той е съредактор и член на редакционните колегии на дузина международни списания в областта на биотехнологиите и химията на природните молекули. Организатор на международна конференция по рационално оползотворяване на природните продукти.

Проф. Милен Георгиев е главен герой в “Нашият ден“

“Ако трябва да се върна в началото, имаше доста трънлива част от пътя. Имаше хронично недофинансиране на науката в България. Бяха времената около 2002 г., когато аз започнах да се занимавам с наука, до към 2006-2008 г.

Годините бяха много трудни за научни изследвания за правене на наука. В същото време тогава бях в Германия на една дългосрочна специализация. Имах една много сериозна дилема дали след края на специализацията да се върна в България, или да остана в Германия, където имах предложение.

Но това са времена, които отминаха. Доста неща се промениха. Най-малкото е, че се смениха десетина министъра на образованието. В последните години за радост тази турбуленция, която имаше в началото на десетилетието, понамаля.“

Науката

“Винаги казвам, че ако човек не може да обясни на баба си и дядо си с три изречения това, което прави, със сигурност не е много успешен, независимо от това дали прави наука, сателити в Космоса или модерни телефони.

Нещо повече, научните занимания в по-голямата си част се финансират с пари на данъкоплатците. Имаме дълг към обществото да обясняваме на един достъпен език за какво се използват тези пари."

Растенията

“Това, което ние работим – стъпваме на едно многовековно използване на растенията и познаването на лечебните свойства на част от тях. Нуждата от използване на растенията и евентуално третиране на заболявания чрез тях е дълбоко позната във вековете.

Съвременната наука се прави от едни големи колективи и в повечето случаи знанието, което създаваме, си го споделяме. И създаването на един конкретен продукт – лекарство или ново знание – е следствие на колективен труд.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Атанас Семов

Еврото предполага ниска инфлация и задържане на цените – то е "инфлационна котва"

Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира разделението в обществото ни на теми като въвеждането на европейската единна валута и идеята за обучение по религия и добродетели в българското училище. Проф. Семов заявява: "ЕС е първата в..

публикувано на 20.05.25 в 12:50
Нина Цанева, Н. Пр. Катрин Банън и Емилия Клайн

Н. Пр. Катрин Банън: За българо-ирландските културни и бизнес отношения

За българо-ирландските бизнес отношения, ирландското икономическо чудо, довело до милиарди чуждестранни инвестиции, за сходствата в историческата съдба и манталитета на българския и ирландския народ, за културния обмен между двете държави – разговор в "Нашият ден" с Н. Пр. Катрин Банън, посланик на Ирландия в София . Преводът в ефир е на Емилия..

публикувано на 20.05.25 в 09:40

Антон Митов представя: Транспортно-туристически неволи

За "софийската тежка транспортна стачка", туристите и пенсионерите. На прага на лято 2025 Гърция въвежда нови правила за кемпери и каравани. Какви са правилата, забраните, глобите и как се смеят чайките? Хърватия – "страната на лазурното море, красивите острови и абсурдните правила за туристи". Транспортни ненормални правила – кой как може да шофира в..

публикувано на 19.05.25 в 18:45
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25