Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Милен Георгиев: Имаме дълг към обществото да обясняваме науката на достъпен език

проф. Милен Георгиев
Снимка: БАН

Милен Георгиев е професор в Института по микробиология – БАН. Той е ръководител на лабораторията по метаболомика към същия институт.

В класацията на Станфорд на най-добрите 2% от учените в света попаднаха и българи, той е един от тях. Той е съредактор и член на редакционните колегии на дузина международни списания в областта на биотехнологиите и химията на природните молекули. Организатор на международна конференция по рационално оползотворяване на природните продукти.

Проф. Милен Георгиев е главен герой в “Нашият ден“

“Ако трябва да се върна в началото, имаше доста трънлива част от пътя. Имаше хронично недофинансиране на науката в България. Бяха времената около 2002 г., когато аз започнах да се занимавам с наука, до към 2006-2008 г.

Годините бяха много трудни за научни изследвания за правене на наука. В същото време тогава бях в Германия на една дългосрочна специализация. Имах една много сериозна дилема дали след края на специализацията да се върна в България, или да остана в Германия, където имах предложение.

Но това са времена, които отминаха. Доста неща се промениха. Най-малкото е, че се смениха десетина министъра на образованието. В последните години за радост тази турбуленция, която имаше в началото на десетилетието, понамаля.“

Науката

“Винаги казвам, че ако човек не може да обясни на баба си и дядо си с три изречения това, което прави, със сигурност не е много успешен, независимо от това дали прави наука, сателити в Космоса или модерни телефони.

Нещо повече, научните занимания в по-голямата си част се финансират с пари на данъкоплатците. Имаме дълг към обществото да обясняваме на един достъпен език за какво се използват тези пари."

Растенията

“Това, което ние работим – стъпваме на едно многовековно използване на растенията и познаването на лечебните свойства на част от тях. Нуждата от използване на растенията и евентуално третиране на заболявания чрез тях е дълбоко позната във вековете.

Съвременната наука се прави от едни големи колективи и в повечето случаи знанието, което създаваме, си го споделяме. И създаването на един конкретен продукт – лекарство или ново знание – е следствие на колективен труд.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51