В Деня на създателите и разпространителите на глаголицата – светите братя Кирил и Методий, отбелязваме и професионалния празник на библиотекарите. Как четат младите хора днес – аналогово или дигитално, с очите или с ушите?
Темата коментира в “Нашият ден“ Силва Василева:
“Библиотеките не са център на света, но все пак са важни. С ролята, която изначално имат, да предоставят достъп до знание, да възпитават в култура. Това знание да бъде усвояване, предлагано, да бъде развивано.
Промени се средата, промениха се условията, което доведе до мястото и ролята на тези институции. Ако някога те са били абсолютният авторитет и цензор за верността на информацията, то днес те съществуват в конкурентни условия и в пазарна среда и трябва да се съобразяват с това.
Но пък са запазили онази топлота в отношението към читателите, което ги прави различното място за натрупване на знание.
Те не са училището, не са и домът, но могат да бъдат онзи незаменим помощник по пътя на всеки един човек в неговото личностно израстване и развитие.
Променените условия наложиха начин на работа в самите библиотеки, който е много различен – както за читателите, така и за самите работещи.
Пандемията беше изпитание и още е, но е и възможност да се скочи на едно друго ниво, защото хората няма да спрат да искат да четат и да се развиват. Животът няма как да спре. И ако искаме библиотеките да са част от този живот, да са важна част от него, трябва да ги адаптираме. Една голяма част се адаптираха и са готови да продължат.“
Темата коментира в “Нашият ден“ и Яна Кършийска, директор на библиотека „П.К. Яворов“ в Бургас.
“Метаморфозата, която претърпя Регионалната библиотека в Бургас – шегуваме се по между си, че сме от най-мобилните библиотеки, тъй като сме обиколили много квартали, местили сме фонда, което е довело до загуба на голяма част от библиотечното богатство, ходейки от точка А до точка Б.
Към днешна дата това, което се случи в Бургас, с новата сграда, благодарение на Община Бургас, е едно незаменимо съкровище и вдъхновяващо присъствие на територията на Бургас, което никога не е било.“
Реакции
“Имаме невероятно екзалтирани, щастливи, вдъхновени реакции и в същото време има и невероятно педантични читатели, намиращи проблем в най-малките детайли. Но това е хубава, конструктивна критика, на която често сме благодарни.
Често се шегуваме, че сме като едно пътешествие във времето – от подводниците и капитан Немо, стигаме до най-невероятните технологии, свързани с холограмни измерения, добавена реалност, тенденцията ни е да се развиваме много – и дигитално, и информационно.“
Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg