Националната астрономическа обсерватория “Рожен”, която през настоящата година отбелязва 40 години от своето създаване, отваря врати за посещения на 14 май.
До 31 май дневните посещения, които включват обиколка и беседа в кулата на 2-метровия телескоп, ще се извършват на всеки кръгъл час от 10.00 до 16.00 часа в дните от четвъртък до неделя и при спазване на противоепидемичните мерки. Ще се допускат посетители само със защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, при спазване на физическа дистанция и на групи до 15 човека.
От 2 юни обсерваторията ще е отворена за посещения с традиционното за летния сезон работно време – от 10.00 до 16.00 часа на всеки кръгъл час с почивен ден във вторник. От същата дата в обсерваторията ще се провеждат и нощни наблюдения за посетители.
Вече 40 години НАО “Рожен” продължава да бъде най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа. През последните години, благодарение на финансирането по Националната пътна карта за научна инфраструктура, в НАО “Рожен” започна интензивно модернизиране и обновяване на апаратурата за астрономически наблюдения.
Сключен е договор за доставка на нов роботизиран 1.5-метров телескоп, който предстои да бъде монтиран през 2022 г.
Като част от инфраструктурата на НАО Рожен ще бъде изградена станция на разпределения панeвропейски радиотелескоп LOFAR, който също е обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2021-2027.
На 40-ата годишнина от създаването на НАО “Рожен” е посветено и участието на Института по астрономия на БАН в предстоящия на 15-16 май ХI Софийски фестивал на науката.
Темата коментира в “Нашият ден“ директорът на Обсерваторията д-р Никола Петров.
“Хората, които искат да ни посетят днес, не са толкова много, но се обаждат такива. Има обаждания от страна на туроператори, които организират екскурзии за ученици.
И този, и следващия месец вече имаме малко заявки.
От 10.00 до 16.00 часа на кръгъл час приемаме хора само за дневни посещения – лекция и беседа. Носете маски с вас, ще направим елементи на ограничение до 15 човека на група – плюс минус един или двама.
Нека се съобразяваме с това. Все пак има въведени мерки и не сме напълно заличили пандемията."
Нощните наблюдения
"Все още през юни няма да има такива, но е възможно. Зависи какви мерки ще има или няма на национално ниво. Очакваме, ако все пак числото на намаляване продължи с коронавирус, много е вероятно още юни да започнем нощни посещения. Като от юни месец само вторник е почивен."
Модернизиране на Националната пътна карта за научна инфраструктура в “Рожен“
"Мина много време, в което обсерваторията беше оставена на разрушение. Последните две-три години започна обновяване като ремонт, вече беше много наложителен. Но най-хубавото е и това, че заедно с тези ремонти имаме възможност и финансирани проекти за изграждане на нова инфраструктура.
Нов телескоп, за който се надяваме, че още тази година ще започнем строежите, до следващата година може би ще имаме нов оптичен телескоп за нощно наблюдение, който да е с диаметър на огледалото си метър и половина, близко до параметри до най-големия телескоп в момента.
Имаме и един много сериозен проект, свързан с изграждането на нискочестотен радиотелескоп. До момента в България нямаме професионален радиотелескоп."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg