Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Икар“ 2021 и хиляди пъти „Благодаря!“

7
Михаил Белчев с „Икар“ - за изключителен принос към музиката. Наградата връчи кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Снимка: БГНЕС

За 47-и път Съюзът на артистите в България връчи Националните награди за сценични изкуства „Икар“. Тазгодишното издание мина под знака на 100-годишния юбилей на съюза. За първи път от основаването му насам церемонията се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий.

Наградите се раздадоха на сцената на Народния театър. Там, за водеща мъжка роля с летящата статуетка беше отличен Валери Йорданов за pолята cи в моноспектакъла „Караконджул“ по Николай Хайтов, а за женска – Ирини Жамбонас в „Кой се бои от Вирджиния Улф“. „Икар“-ът за режисура отиде при Диана Добрева за „Синът“ от Флориан Зелер. Постановката на „Театър 199“ „Боклук“ от Елена Телбис спечели „Икар“ за драматургичен текст и за най-добър спектакъл. Спечели и наградата на публиката за драматично представление. „Икар“-ът за цялостен принос към българския театър беше присъден посмъртно на Татяна Лолова. Приеха го внуците ѝ Сава и Матео, които благодариха, поставиха статуетката на земята и ръкопляскат заедно с публиката.

„Икар“ 2021 за изключителен принос към музиката беше връчен на Михаил Белчев, а за чест и достойнство – на актьора Любомир Бъчваров. Поетът Иван Теофилов пък получи приза на „Акт-Унима“ за значим принос в развитието на българското куклено изкуство. С „Икар“ бе награден и Петър Пашов за режисурата на „Пиано на луната“. По негови думи, отличието за постижения в кукленото изкуство рядко се дава на режисьор.

По време на церемонията не липсваха емоции. За тях допринесоха както излъчените кадри от проекта на „АртАкция“ – „#НавънКъмСебеСи“, така и песента, която световноизвестният цигулар Васко Василев и Керана написаха специално за наградите. С нея се отдаде почит към всички артисти, които ни напуснаха през изминалата година.

За възможността да кажат „Благодаря!“ от сцената на Народния театър – думата, която се повтаряше най-много на „Икар“-ите, в звуковия файл разказват Поля Йорданова, отличена за дебют, Александър Тонев, който взе „Икар“ за поддържаща мъжка роля, Елена Телбис и Любомир Бъчваров.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35