Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИМ-Клисура под знака на знаменателния юбилей – 145 години от Априлското въстание

5
Стоян Иванов, директор на ИМ-Клисура, в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

На 12 и 13 май в гр. Панагюрище – в Историческия музей – се проведе национална научна конференция на тема „Априлското въстание от 1876 година: Исторически и историографски аспекти“. Със свои теми, посветени на Априлската епопея, в конференцията се включиха редица учени и представители на музеите от цялата страна. В конференцията взе участие и Стоян Иванов, директор на Историческия музей в гр. Клисура, събеседник в предаването "Европейски паралели – за музея, за галерията". Неговото изследване разглежда процесите на „съграждане на паметта в Клисура“.

Козинаровата къща с кладенеца на честта
Историческият музей на гр. Клисура е разположен в сграда, специално предоставена за осъществяването и развитието на неговата дейност. Построена е през 1926 г., по повод 50-годишнина от Априлското въстание, за да съхрани ценностите от историческото минало и културното наследство на гордите и смели клисурци. Строежът е осъществен изцяло с парични дарения, осигурени от жителите на града, които те са събирали в продължение на 30 години. 

В музея се пазят документи и артефакти, свързани както с бита и културното развитие на региона, така и с Априлския подвиг на клисурци. Може би не всеки знае, че Боримечката не е измислен образ от Иван Вазов, в неговия роман „Под игото“, а e действително съществувал човек, отличил се със своя дух, физическа сила и храброст. Според изследванията на някои историци Боримечката – Иван Танков Иванов – е живял в Клисура, в семейство на козар. За него разказват, че един ден, докато пасял козите и събирал дърва в гората, успял да залови две мечета. И оттогава започнали да го наричат Иван Боримечката. Една от важните задачи, които му възлагали от Революционния комитет по време на въстанието, е да изнася и да укрепва черешовите топчета на позициите в местността Зли дол. След поражението на въстаниците той е заловен и изпратен на заточение в Диарбекир, заедно с други клисурци. Благодарните потомци са издигнали негов паметник на мястото на втората бойна позиция, откъдето е даден първият изстрел от едно от черешовите топчета, срещу приближаващата турска войска.

В Клисура е роден и първият български книгоиздател Христо Груев Данов. Той е създател не само на първото българско книгоиздателско сдружение, а също и на първото българско читалище – 1854 година в Клисура.

Павурджиевата къща
Интересни са и обектите, които са част от „музейната територия“. В Павурджиевата къща е учреден първият таен революционен комитет от Четвъртия революционен окръг - Пловдив. Тук се намира и единствената запазена оригинална розоварна. Козинаровата и Червенаковата къщи също са свързани с историческото минало на града.

Още любопитни факти за ИМ-Клисура и региона – в разговора с гостa на „Европейски паралели – за музея, за галерията“ Стоян Иванов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40