Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 години от смъртта на Уилям Сароян

Уилям Сароян
Снимка: Уикипедия

На 18 май се навършват 40 години от смъртта на американския писател и драматург Уилям Сароян. Това е авторът, който отхвърли наградата “Пулицър“ за пиесата си “Времето на нашия живот“ с думите – “Никой не може да ме купи“. И чието кредо беше, че писателят трябва да остане независим от царството на парите.

Уилям СароянУилям Сароян е роден на 31 август 1908 г. и починал на 18 май, 1981 г. Той е американски писател от арменски произход.

Роден е в бедното емигрантско семейство на Арменак и Такохи Сароян. Когато е само на три години, баща му умира и той, заедно с брат на име Хенри и двете си сестри Зейбъл и Косет, се мести в Оукланд, за да може майка им да работи като прислужница там и да печели по-добре.

Напуска училище още на 15-годишна възраст, за да може да работи, но в него се заражда мечтата да стане писател.

Първият му разказ излиза в американски вестник на колония от преселници. После, на 15 октомври 1934 г., публикува първата си книга – “Дръзкият младеж на летящия трапец“ – и така започва литературната му кариера.

Над десет романа, много пиеси, повече от 3000 разказа, малко стихове и постепенно осъзнаване на истината, че в Америка, иска ли да бъде верен на себе си, писателят трябва да остане независим от царството на парите.

В звуковия файл можете да чуете запис от 1994 г. – Крикор Азарян разказва за срещата си със Сароян.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55