Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нора Чолакова, БТА:

Отношенията между Турция и Израел в контекста на конфликта

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През последните дни светът стана свидетел на може би най-тежката ескалация на насилието между Израел и "Хамас". Стотици ракети бяха изстреляни от "Хамас" срещу Ерусалим, Тел Авив и Южен Израел. Израел отвърна на удара, има жертви и ранени. (В нападение в събота Израел унищожи сградата, в която се намираха редакциите на Асошиейтед прес и Ал Джазира, с обяснението, че там имало и помещения на екстремистка група и сградата е била легитимна цел). ООН, САЩ и ЕС осъдиха насилието. Международните усилия за борба против насилието се засилват, но няма признаци на успех.

Турция, със самочувствието не само на регионална, но и на световна сила, е една от страните с най-активна позиция по конфликта. Президентът Ердоган разговаря със световни лидери за проблема, опита се да мобилизира ислямските страни в подкрепа на палестинците. Какво конкретно предприе Турция? Журналистката от Балканската редакция на БТА Нора Чолакова, експерт по въпросите на Турция, коментира темата в "Нашият ден".

Преди 10-12 години Турция и Израел бяха смятани за съюзници, предимно във военната сфера. 

Как се промениха и развиха отношенията между двете страни до днес, когато Ердоган нарече Израел "терористична държава"?

"Самият Ердоган казва, че политиката към палестинците е червената линия на Турция и Анкара не може да приеме израелската политика по този въпрос. Вчера Ердоган обвини американския си колега Байдън, че "ръцете му са изцапани с кръв" заради подкрепата за Израел и упрекна американската администрация, че одобрява нови продажби на оръжия за Израел.

На практика Турция и Израел бяха съюзници до 2009 г., по-точно до Световния икономически форум, когато Реджеп Ердоган напусна разгневен дискусия след словесен спор с израелския президент Шимон Перес. Спорът отново беше заради военния конфликт в Ивицата Газа. След дипломатическия скандал в Давос, година по-късно, последва нова криза в отношенията между доскорошните съюзници. На 31 май 2010 г. израелски командоси щурмуваха кораба "Мави Мармара" с хуманитарни помощи за Ивицата Газа. При рейда тогава бяха убити 10-тима турски активисти, а случаят предизвика огромна криза в отношенията между Израел и Турция

Няколко години по-късно, в опит за подобряване на взаимотношенията, Израел плати 20 млн. долара обезщетение за загиналите. Поредна криза в отношенията настъпи през декември 2017 г. Тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че признава Ерусалим за столица на Израел. В този момент Турция оттегли разгневено посланика си в Тел Авив. Най-общо казано, отношенията през последните 12 години са напрегнати."

С какви инициативи за спиране на насилието излиза Турция? Има ли друг конфликт на интереси между Турция и Израел? Има ли области, в които си сътрудничат?

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50