„Златният кос“ е първият и единствен фестивал на хумористичната и сатирична песен в България.
Създаден е от екипа на редакция „Хумор, сатира и забава“ на програма „Христо Ботев“ на БНР. Началото му е на Международния ден на шегата – 1 април през 1975 г.
Отговорният редактор на редакция “Хумор и сатира“ в БНР Весел Цанков разказва за времената на фестивала в “Нашият ден“:
“Бях ученик, когато при мен долетя “Златният кос“. Първото му издание беше на 1 април 1975 г. Аз тогова бях ученик и помня какво страхотно забавление беше, беше нещо ново.
До този момент такова нещо не беше имало. И след това “Златният кос“ си беше уникат.
Идеята на Фестивала беше да пеят актьори. Това беше едно златно време на редакцията, когато Катя Воденичарова беше главен редактор – една легендарна радиоличност. Мнозина от актьорите, които познаваме като пеещи актьори, станаха такива на “Златният кос“, тогава се престрашиха да пропеят."
Оказа се, че българските актьори пеят чудесно
"Друго характерно нещо е, че на “Златният кос“ не се пишеха текстове за песни. Особеното при него, е, че всички песни се създадоха по стихове.
Много се наблягаше на смисъла, на посланието, да има нещо, което човек да чуе и осмисли.
Всички известни композитори работеха за “Златният кос“.
В началото той тръгна като музикален фестивал, пародия на “Златният Орфей“, но постепенно прогресира и се превърна в един спектакъл, който в последните години по традиция се провеждаше в Сатиричния театър. С участието на студенти от НАТФИЗ, на известни актьори, композитори, поети – и така 40 години.
Повече от 750 песни бяха създадени. И някои от любимите български песни и хитове са тръгнали от Фестивала.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg