Проф. дфн Цветан Дачев е ръководител на секция по “Слънчево-земна физика“ на Институтът за космически изследвания и технологии към БАН. Той е един от отличените 49 български учени в авторитетната класация на Станфордския университет за най-влиятелни учени в света.
Проф. Цветан Дачев е главен герой в “Нашият ден“.
Времената на полета на втория български космонавт
“В онези времена имаше дълбоко сътрудничество между Руската академия на науките и Българската академия на науките. В резултат на което се създаде една научна програма с втория български космонавт с 12 различни апаратури, които бяха разработени специално за него.
Една от тези апаратури беше приборът “Люлин“. В онзи момент се търсеха различни имена на планини и други природни обекти.
До момента имаме 16 експеримента в Космоса. От тези 16 експеримента, 7 са около Земята на спътници. Един е на ракета в Норвегия. И два са в междупланетното пространство.
Основната задача на 9-те експеримента на различни спътници и на Международната космическа станция е подкрепа на биологични и химически експерименти с актуална информация за историята и натрупване на дозата на радиацията и мониторинг на вариациите.
За повечето от приборите, които сме направили и са използвани от учените в много страни в света, основната тематика не е Космосът, а измерването на дозата радиация на височините на полети на самолети. Това е свързано с мониторинга на дозата, която получават екипажите на самолети, които се признават за радиационно застрашени, също както работниците в рентгеновите кабинети или в атомните електроцентрали."
Как започва всичко
"Не мога като други учени да се похваля, че още от дете съм мечтал да се занимавам с космически изследвания.
Съвсем нормално завършвах физика в Софийския университет и се поинтересувах къде мога да направя дипломна работа. Мой преподавател, проф. Самарджиев, ме насочи към група “Физика на Космоса“, която беше току-що създадена към Геофизичния институт на БАН."
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна: Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..
Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..
Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..
В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg