Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли време за ЦИК да организира изборите на 11 юли

Снимка: ЦИК

Независимо от факта, че до днес – последния ден за регистрация на партии и коалиции за изборите на 11 юли – не са се регистрирали познатия отпреди време голям брой на политически формации за изборите – хората от Централната избирателна комисия имаха готовност да приемат документи, дори по време на празничния 24 май.

Технически комисията вече започна работата си, но опасенията на някои наблюдатели са, че времето за цялата ѝ работа е доста съкратено за подготовката и организацията на предсрочните избори. Имаше доста критики срещу задължителния машинен вот – така беше решено от 45-ия парламент, дори социологическите агенции засякоха в проучванията си много нежелаещи избиратели да дадат вота си по този начин, но правилата са си правила.

В момента само е установено, че в поне 700 секции трябва да има повече от една машина, две или три, защото там са гласували повече от 450 избиратели. Според последната избирателна активност извън страната ще са необходими малко над 240 устройства, са преценили за момента членовете на комисията. "Общият брой е около 1000 допълнително осигурени. Възможно е да бъдат малко повече или малко по-малко", по данни на ЦИК.

При тези неясни обстоятелства все пак се запитахме дали ще стигне времето на ЦИК да организира всичко, и най-важното – членовете ѝ да помогнат на колегите си от по-малките избирателни комисии да се справят с новостите от промените в Избирателния кодекс. И което вече е особено важно – дали ще успеят да организират все по-многобройните наши сънародници от чужбина, които имат желание да гласуват.

В момента по-важно е да се организират секциите в чужбина, защото по предварителни проучвания рекордът от желаещи да гласуват от 4 април – категорично ще бъде задминат за изборите на 11 юли. Логистиката, т. е. чисто техническото пренасяне на мишини и други пособия за гласуване, ще куца по време на цялата кампания, независимо от ясно заявеното желание на Министерството на външните работи да се справи с този проблем. Това беше коментарът за „Нашият ден“ на заместник-председателя на Обществения съвет към ЦИК Велко Милоев.

Чуйте повече от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15