Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как съхраняваме уникалната екосистема на Синеморец

Снимка: БГНЕС

По следите на изчезващото спокойствие, борбите за власт на Черноморието и човешките съдби.

Темата коментира в “Нашият ден“ Стоян Фалджийски, естествоизпитател. 

Синеморец от екологична гледна точка

“Мястото е уникално с богатството на екосистемата, тя е хилядолетна и съдържа памет за жизнените процеси. Освен това имаме среща на гора и море – естетически красива комбинация.

Има много видове, които са ендемити, срещат се само тук и в горската екосистема. Просто нещо е запазено в много дълъг период от историята.

Какво точно означава това, трудно можем да разберем от позицията на едни човешки живот. Това е като да мислим, че като отсечем това дърво и залесим на същото място ново, това са равнопоставени действия, не са, няма нищо общо.

Един голям проблем, който също се наблюдава в последните 15 години от моя гледна точка, той може да съществува и преди това, наблюдава се увеличаване на дърводобива от тази хилядолетна екосистема от планина Странджа, за което отново липсва дългосрочна логика.

Синеморец

Дървета, които се изнасят с камиони, които са очевидно стари и очевидно здрави, това е голям проблем.

Проблем е, че когато тези стари дървета бъдат изсечени, те са тези, които поддържат жизнеността на екосистемата. Тя просто ще загуби своята виталност. Имат пряка връзка със задържането и съхранението на вода, когато няма дървета, пада и реката. Когато няма река, пада и животът, свързан с реката.

Няма възстановяване, не можеш да засадиш на 600-годишно дърво едно жълъдче и то след 60 години да има същата функционалност в екосистемата, не работи така. Във всяка една система има граници и мястото такова, каквото е, то може да поеме брой гости, туристи, хора, които се наслаждават.

И това нещо в природни резервати, популярни места по цял свят, се регулира с някакви ограничения на броя.

Всички знаят как всички отпадъчни води от селото се изливат в морето и то на метър и половина във водата и може да се види с просто око.

Съществуват най-различни пречиствателни станции, но тук няма. Само част от такава станция е построена, но е недостроена. Това е единият натиск, вторият е липсата на система за разделно събиране, извозване и последващо третиране на отпадъци.

Това е огромен проблем, защото тези обеми услуги генерират огромно количество рециклируем отпадък и стъклени опаковки, пластмаса. Всичко това се товари на едни камионетки и се извозва в някаква посока.

Това не е нормално за място, което може да се даде като идеален пример за това как човек, бизнес и природа могат да съществуват в синхрон. В момента все още имаме условията. Но това са стъпки, които от десетилетия вече не се приемат.

Проблемът не е толкова в регулациите, защото тях ги има, колкото в заобикалянето им и схемите."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Красимир Колев и Иво Хараламбов

Новият живот на белия боб

Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..

публикувано на 09.07.25 в 14:06

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национална стачка

Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални  ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..

публикувано на 09.07.25 в 13:48

СБАЛАГ "Майчин дом" вече разполага със сектор за кенгуру-грижа

Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..

публикувано на 09.07.25 в 13:31

Има политическа воля за промени в Наредба № 1 от 2015-а за провеждане на специализации

Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..

публикувано на 09.07.25 в 12:50

МЗ предлага несъгласието за донорство да се изразява с декларация

Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..

публикувано на 09.07.25 в 12:10