Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст при покупките на имоти у нас за първото тримесечие

Снимка: БГНЕС

След успешната 2020 г., в която имотният пазар остана слабо засегнат от пандемията, жилищният пазар в София стартира нова, още по-успешна 2021 г.

Какви са тенденциите, които се очертават през първите месеци на годината?

Темата коментира в “Нашият ден“, Добромир Ганев, председател на Национално сдружение “Недвижими имоти“:

“Основните данни, които ползваме, са от Националния статистически институт и от Агенцията по вписванията. Когато коментираме добър пазар, това означава, че се осланяме вече на обема от сделки, които се регистрират в Агенцията по вписванията.

Първото тримесечие показа изключителен ръст, какъвто ние, като експерти в този бранш, не сме забелязвали в последните няколко години.

В София ръстът на обема от сделки за първото тримесечие на 2021 спрямо 2020 г. е 26%. В Пловдив този ръст е 34%.

Това далеч не са само два града. Подобен ръст има в Плевен с около 20%, в Сливен над 30%. В Бургас 12%.

В цялата страна ръстът е около 17% за първото тримесечие.

След всеки локдаун имаме силно тримесечие.

Решението, което се взима за покупка на жилище, е много устойчиво.


Ипотечно финансиране при ниски лихвени проценти, продължаващият ръст на доходите и сравнително стабилната икономическа среда, продължават да влияят положително на жилищния пазар."

Така продължава анализът на една от големите агенции на недвижими имоти, която работи в столицата и в други градове.

Как да финансираме покупка на недвижим имот?


Темата коментира в “Нашият ден“, Тихомир Тошев, кредитен експерт.

“В момента пазарът е доста стабилен. Факт е, че пандемията не успя да се отрази на този пазар, както се отрази на някои други пазари, като транспортния и туристическия.

При кредитирането и недвижимите имоти нещата, не само че не тръгнаха надолу, а тръгнаха нагоре. Интересът към покупките на жилища се увеличи. И този към теглене на кредит – също. Основно заради това, че лихвите по кредитите останаха ниски. В момента пазарът продължава да работи при лихви между 2,5 и 3%.

За хората, които купуват жилище, за да живеят – било то първо или ново по-голямо – за тях нещата са ОК. Но ако искаме да купим жилище за инвестиция, трябва да направим доста добра преценка.

Жилище за инвестиция означава то да се отдава под наем, да носи доходност, отделно и да имаме добра перспектива, че цените му през следващата година ще нараснат със самото жилище.

Трябва да се преценява добре, да се избират големите гардове на България, където търсенето на имоти под наем е голямо. Кризата не се отрази на пазара на покупко-продажби, но се отрази на пазара на наеми."

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.
.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40