Каузата не просто да опазва околната среда, а да превърне отпадъците в изкуство чрез метода на ъпсайклинг (up-cycling), мотивира учителката по рисуване Наталия Николова да създаде творчески работилници във Варна, чрез които да се вдъхва нов живот на предметите с отношение към опазването на природата и изкуството. Творческите работилници на Наталия, които са подходящи за малки и големи, вече функционират 10 години, а през периода на пандемията се адаптират и за онлайн занимания.
„Започнахме творчески занимания, но постепенно във времето въвличахме отпадъчни елементи в работилниците, и така се превърна цялата ни дейност в екоработилница, а всичко това постепенно се превърна и в социална работилница, по-скоро работилница и социална отговорност. Работилниците се реализират, благодарение на това, че участниците запазват своите отпадъци, които те имат, донасят ги в работилниците почистени и така им даваме нов живот, като ги преобразуваме чрез изкуство.“
В стремежа си да покаже на децата нещо интересно и ново, Наталия започва да използва именно „ненужните“ отпадъчни материали в работилницата си, за да ги превърне в нещо красиво, което да оживее чрез изкуството и да украси нашия дом. Постепенно това се превръща в нейна кауза за „рециклиране чрез творчество“, известна като ъпсайклинг, метод, който добива все по-голяма популярност, а Наталия утвърждава основно чрез нейната „Академия за рециклиращо изкуство“.
„Имаме инициатива за размяна на книги, тогава хората могат да оставят своите книги, които искат да дарят на някого другиго. И онлайн всеки може да се включи в такава инициатива. Освен екоработилниците и размяната на книгите, предвиждаме да направим и размяна на детски играчки за 1 юни. Все повече хора се интересуват от рециклирането, учители и ученици приемат радушно идеята. Донякъде хората са предубедени, защото това наистина е нов вид приложно изкуство, не е толкова разпространено в България. Подготвяме и онлайн колекция – магазин, в който да стимулираме творците да прекарат ъпсайклинг линия в своето творчество.“
Повече за разликата между ъпсайклинг и рисайклинг, какво представляват академиите за рециклиращо изкуство и какви са инициативите на екоработилниците, създадени по идея на Наталия Николова от Варна, разказва самата тя в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg