Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Васил Банов: Не съм смутен, че по-малко се прегръщаме – така е по-добре

Аз горе-долу си живях живота, без да бъда особено зависим

Снимка: БГНЕС

На 23 май Министерството на културата раздаде своите награди “Златен век“. Актьорът Васил Банов е един от удостоените.

Васил Банов е Главен герой в “Нашият ден“.

"Разбира се, че посрещнах с добри чувства наградата. И мисля, че така бива за тази възраст. Навремето Чудомир, когато вече е на голяма възраст, негови роднини му казват: “Редно е ти да ни представляваш в Народното събрание, ти трябва да станеш водач“.

Той взима думата и казва: “Уважаеми приятели, роднини, близки, вие решихте да ви представлявам, когато сам себе си не мога да представлявам.“

Позицията на Чудомир не ми е чужда, макар че аз още горе-долу се “представлявам“.

Не бих станал депутат – изключено е – това е толкова потискащо, толкова лошо да не си сам. Седиш в това пространство, наречено парламент и си зависим от абсолютно всички. От групата, от противниците, от всичко.

Аз горе-долу си живях живота, без да бъда особено зависим."

За Боил Банов

Той е в сферата на културата още като сценичен работник в театър “Сълза и смях“, той е в тази сфера. След това дълги години беше директор в театър. Така че той е доста запознат и от творческа, и от административна гледна точка с всичките процеси в сферата на културата. Така че каквото и да сме си говорили във времето, той вчера стана на 50 години, нямам нагласа да имам учителски функции и да съветвам. Съветът идва с примера. Това, което ти не правиш, детето също не прави.

Имам три деца. Няма как децата ми да потребяват наркотици, да крадат, да хвърлят боклуци по улиците, няма как да вършат десетки такива работи, защото не са виждали да ги върша аз."

Завръщане в театъра

"Българските артисти нямаме нужда от връщане, не сме напускали това поле. Дори когато беше затворено и не можеха да влизат зрители. И на 30% и на 50% – надяваме се и на 100% да стане свободно.

Определено живеем в друга реалност. Не съм смутен от това, че много не се прегръщаме, не се целуваме, много не се пипаме. Не съм смутен от това. Смятам, че така е по-добре. Защото това означава малко фалшива близост.

Помня думи на Стоянка Мутафова, която казваше: “Който има много приятели, значи няма нито един“."

Разговора можете да чуете от звуковия файл.

Васил Банов е роден е в Карлово на 20 юли 1946 г. През 1967-1971 г. следва актьорско майсторство за драматичен театър във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на професор Боян Дановски. Работил е в театрите на Велико Търново (1970 – 1975), Враца (1975-1978), Софийски окръжен театър Ботевград (1978 – 1984), „Сълза и смях“ от 1984. Член на САБ (1970), заместник-председател на УС на творческия фонд (1988-1989) и председател на УС от 1989, СБФД (1988). Озвучавал е във филми за БНТ, Нова телевизия и Александра Аудио. През 2017 г. дублира Татко Смърф (озвучаван в оригинал от Манди Патинкин) в анимационния филм „Смърфовете: Забравеното селце“. През 2011-2014 г. Банов играе бай Юнал в сериала „Седем часа разлика“ по bTV, през 2016- 2017 г. е в ролята на професор Камбуров в „Откраднат живот“ по Нова телевизия, а през 2019 г. играе ролята на прокурор Димитър Чавов в „Дяволското гърло".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15