Как визуалният образ на героите-букви инспирира текстове, които допълват буквите. Как рисунките типажи, базирани на буквите от българската азбука, могат да се превърнат в знаково разпознаваеми.
Всички тези истории се обединяват от образа на главната героиня - малкото момиченце – АЯ.
Как всяка буква може да се окаже герой в кратка история-приказка и какво можем да открием на страниците на новата детска книга „АЯ – чудният свят на буквите“.
Темата коментира в “Нашият ден“ Боряна Центнер, автор на книжката.
“Самата тема на книгата е образователна. Ясно е, че буквите са нещо, с което децата от ранна възраст трябва да се запознаят и да ги заобичат, което е по-важното.
Книгата започна свой собствен живот още докато се пишеше и създаваше – текст и илюстрации, защото те се оказаха неразривно свързани.
При промяна на текста се променяше героят, при промяна на героя се променяше и текстът.
Получи се една книга, която според мен става и за по-малки и за по-големи деца. По-малките ще могат да гледат картинките и текстът ще им се чете от родителите, а по-големите вече ще вникват в текста, който е малко за по-големи деца.
Търсим като художници характера на всяка буква. И в текста всяка буква би трябвало да заинтригува децата по същия начин, като необичаен, ярък характер.
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg