Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде са им детските книжки

Снимка: Детско списание за литература Запетая,/ФС

Между хилядите изкушения на дигиталния свят книгата все още си проправя път към детските ръце. Тя буди въображението на детето, а с него и емоциите му чрез всички думи и интересни илюстрации, поместени в нея. Привлича и задържа вниманието му с любознателни истории. Говори му първо като на слушател, а след това го превръща и в свой читател.

Книгата не възпитава вкус у децата, тя го отглежда. Отглежда и любов към литературата и изкуството като цяло. За да могат да имат отношение към нея, малките ѝ читатели първо трябва да се научат да уважат думите, да разкриват смисъла зад буквите и да слушат езика. За тази цел трябва да има човек, който да направи първия им избор. Той е решаващ, защото веднъж провокирала интереса на децата към себе си, книгата остава техен верен приятел задълго. И ги съветва за не по-малко. Човекът с избора първо е родителят, след това животът предлага възможностите. А книгите, които дават пример, са много.

И все пак, къде са им детските книжки?

Снимки: @amateurs.books
В софийската Борисова градина на 4 юни ще бъде представена книгата „За майстора на цветовете“, в която Кристина Тужарова разказва за Владимир Димитров-Майстора и неговия път към доброто, което живее най-силно именно у децата.

В Пловдив пък отскоро може да бъде открит първият брой на детското списание за литература и изкуство „Запетая,“, в което деца пишат за деца. Списва го Десислава Грамадникова, която от опит знае колко важно е детето да умее да изразява себе си и чувствата си чрез думи. Ако може да ги пише на ръка и да ги чете на глас, ще е най-добре. В това ѝ начинание ѝ помагат както дъщеря ѝ, така и малки писатели, които всъщност са бъдещите български автори.

Снимка: @bookvae
А в интернет пространството, най-вече във фейсбук, отдавна „Буква Ё“ е взела думата. Виртуалната колекция от редки детски книги, илюстрирани от световноизвестни художници, която рускинята Наталия Динчева подбира и представя, си е поставила за задача да припомни колко значима роля за възприятието на децата играят илюстрациите в книгите и как едно книжно издание може да остави у човека спомени и впечатления за света и всичко в него.

В Деня на детето всички те гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече – подробностите чуйте в звуковите файлове.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40