Между хилядите изкушения на дигиталния свят книгата все още си проправя път към детските ръце. Тя буди въображението на детето, а с него и емоциите му чрез всички думи и интересни илюстрации, поместени в нея. Привлича и задържа вниманието му с любознателни истории. Говори му първо като на слушател, а след това го превръща и в свой читател.
Книгата не възпитава вкус у децата, тя го отглежда. Отглежда и любов към литературата и изкуството като цяло. За да могат да имат отношение към нея, малките ѝ читатели първо трябва да се научат да уважат думите, да разкриват смисъла зад буквите и да слушат езика. За тази цел трябва да има човек, който да направи първия им избор. Той е решаващ, защото веднъж провокирала интереса на децата към себе си, книгата остава техен верен приятел задълго. И ги съветва за не по-малко. Човекът с избора първо е родителят, след това животът предлага възможностите. А книгите, които дават пример, са много.
И все пак, къде са им детските книжки?
В софийската Борисова градина на 4 юни ще бъде представена книгата „За майстора на цветовете“, в която Кристина Тужарова разказва за Владимир Димитров-Майстора и неговия път към доброто, което живее най-силно именно у децата.
В Пловдив пък отскоро може да бъде открит първият брой на детското списание за литература и изкуство „Запетая,“, в което деца пишат за деца. Списва го Десислава Грамадникова, която от опит знае колко важно е детето да умее да изразява себе си и чувствата си чрез думи. Ако може да ги пише на ръка и да ги чете на глас, ще е най-добре. В това ѝ начинание ѝ помагат както дъщеря ѝ, така и малки писатели, които всъщност са бъдещите български автори.
А в интернет пространството, най-вече във фейсбук, отдавна „Буква Ё“ е взела думата. Виртуалната колекция от редки детски книги, илюстрирани от световноизвестни художници, която рускинята Наталия Динчева подбира и представя, си е поставила за задача да припомни колко значима роля за възприятието на децата играят илюстрациите в книгите и как едно книжно издание може да остави у човека спомени и впечатления за света и всичко в него.
В Деня на детето всички те гостуваха в „Какво се случва“, за да разкажат повече – подробностите чуйте в звуковите файлове.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg