Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен ли е рестарт на проекта за Национална детска болница

2
Снимка: БГНЕС

В националната гражданска инициатива “ЗА истинска детска болница“ настоява проектът за изграждане на Национална детска болница да бъде рестартиран с ново задание и прозрачен международен конкурс.

Избор на строител при ясни критерии за качество и анализ на потребностите на детското здравеопазване. Исканията бяха отправени към президента Румен Радев и служебното правителство в деня, когато изтече една година от поредните празни обещания, че ще бъде построена изцяло нова детска болница.

Нужен ли е рестарт на проекта за Национална детска болница и приключват ли съгласувателните процедури?

Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев, изпълнителен директор на Здравна инвестиционна компания за детска болница ЕАД.

“Дали да има рестарт на проекта за Нова национална детска болница това е решение трябва да бъде на правителствено ниво. Това не може да бъде моя оценка.

Един рестарт означава отново дългогодишен период на неясноти и отдалечаване от възможността да се създаде нещо.


От “ЗА истинска детска болница“ твърдят, че договорът за реконструкция на стария строеж е “правен абсурд“. Според становище на МРРБ съществуващата конструкция няма постоянен градоустройствен статут в действащия от 2011 г. подробен устройствен план и де факто е предвиден за премахване. Проектите и разрешението за строеж не могат да бъдат одобрени и договорът е нищожен.

Многократно сме разглеждали този въпрос. На практика всички тези неща са изключително перифразирани и неверни - казва инж. Алексиев. 

Каква е истината?! Съществуващата сграда е абсолютно законно съществуваща в грубия строеж. Изградила я е държавата със строителни разрешения, с цялата налична документация.

Като строи държавата е строила и със строителни разрешения. Факт е, че 2011 г., когато Столична община е процедирала по подробния устройствен план, не е нанесла сградата. Но това не означава, че тя не съществува. Тя си има документи и е описана в актовете за държавна собственост, отразена е в кадастъра. И единственото, което в такива случаи се прави, това не е първата процедура, се нанася в този градоустройствен план.

Това не означава, че като не е отразена е предвидена за събаряне. Може всеки професионалист, който се занимава с тази тема, да бъде попитан за това.

 Администрацията на Министерство на здравеопазването е подготвило договора, той е подготвен от юристи, хора, които се занимават с държавна собственост.

Нещо, което го има в акт за държавна собственост е законно съществуващо. Няма как държавата да притежава нещо, да е описано като собственост, но понеже някой по някакъв начин не го е отразил в план да се оспорва. В момента това ни е процедурата – да бъде нанесено. Това е нещо елементарно.


Какво ще разреши включването в този подробен устройствен план

Това отпушва целия проект. Процедурата е такава – има градоустройствен план, на база на него се издава виза, на база на тази виза се извършва проектиране. Ние в момента нямаме допусната градоустройствена процедура.

Разработваме два идейни проекта, защото не сме сигурни какво точно ще ни допуснат и нямаме потвърждение. Какво и да си говорим на тези срещи-разговори. Всеки път съм молил на тях да се водят протоколи. Винаги съм искал да се чуе кой какво казва и какво обещава и какво се предприема като действие.

Това ли е последната съгласувателна процедура

Да, за да може след нея, защото ние сме направили този график и договора, за който споменахте. Договорът, започва да тече с визата. Защото, когато имаме виза, визата оказва начин на застрояване. На база на оказания начин на застрояване архитектите вече могат да работят заедно с технолозите, за да могат да навлязат в подробности в проекта.

Защото ние в момента местим едни обеми. Навлезли сме много сериозно в анализите – какво трябва и какво не трябва, след като специалисти медици са си казали мнения и изискванията. Всичко това трябва до поберем на определена квадратура, височини и площ. А това в момента е практически блокирано, за да навлезем в следващия етап.“

Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Център "Конкордия" в село Малки Искър: Подкрепа за уязвими групи и семейства

Семейният център "Конкордия" в село Малки Искър се отличава с активната си работа с уязвими групи от местната общност. Центърът се стреми да предостави необходимата образователна и социална подкрепа на децата и техните семейства, които се намират в трудни условия. Ръководителят на центъра, Йорданка Иванова, сподели в ефира на предаването "Нашият..

обновено на 27.06.24 в 13:58

Литературните акценти за първото полугодие на 2024 година – кои са те?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" през първото полугодие на литературната 2024 година  Лиляна Якимова , гост в предаването и представител на студентите от Програма "Преводач/Редактор" на Софийския университет, сподели своите наблюдения и анализи за най-важните и забележителни събития и книги за годината досега. Тя..

публикувано на 27.06.24 в 10:38
Лиляна Якимова, Светлозар Желев и Иво Иванов

Иво Иванов: За света като динамична система

Книгите на Иво Иванов , сред които "Кривата на щастието" и "Хроника на болката", сякаш притежават силата да променят живота на своите читатели. За писането, важните неща в живота, добрите, човешки примери, историите, които учат и вдъхновяват – разговор в "Нашият ден" с журналиста и писател, живеещ в САЩ. " Ако имам някаква мисия в живота,..

публикувано на 27.06.24 в 10:32

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14