Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Анелия Симеонова

Страдате ли от “короносомния“

Д-р Анелия Симеонова
Снимка: МБАЛ "Токуда"

Може ли да се говори за нарушения на съня вследствие на пандемията? Промяната на начина на живот отрази ли се сериозно на ритъма сън – бодърстване?

Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Анелия Симеонова, невролог от клиниката по Неврология и медицина на съня в “Токуда“:

“Мога да кажа, че през последните месеци потокът от пациенти, които имат нарушения на съня, се е увеличил. Това в частност е свързано и с по-лесния достъп, предвид Covid ситуацията, особено през последните две-три седмици, когато броят на заразените отчетливо спадна.

Но определено статистиката по отношение на дихателните нарушения, на пациентите с обструктивна сънна апнея, е приблизително еднакъв.

През последните месеци регистрираме повишаване на пациентите, свързани с безсъние, което се изразява със затруднено заспиване, удължено време на заспиване от лягането в леглото до настъпване на съня.

Чести пробуждания и в голяма степен според нас, а и в световен мащаб, данните са такива.

Даже през последните месеци се въведе едно понятие “коронасомния“, свързано действително с пандемичната обстановка в световен мащаб. И рефлектирането на тревожността и страховите изживявания върху ритъма сън и бодърстване.

Това са основните оплаквания поради една повишена тревожност. Напрежение, смяна на ежедневния ритъм.

Знаете, че голяма част от популацията остана в т.нар. "хоум офис" и дневният режим на голяма част от пациентите и по-намалената физическа активност, промяната в хранителния режим – всичко това рефлектира в голяма степен в нарушение на съня.

Чуйте интервюто от звуковия файл.

Снимките са предоставени от МБАЛ "Токуда Болница София"

Д-р Анелия Симеонова, невролог, специалист по медицина на съня. Завършила е медицина през 1998 г. в МУ - София. Има специалност "Обща медицина" от 2004 г., а през 2009 придобива втората си специалност "Неврология".

Специализирала е Нарушения на съня и бодърстването в Унгария, Електромиографска диагностика на нервната система. През 2010 г. придобива правоспособност по електромиографска диагностика на нервната система от МУ-София. Работила е в индивидуална практика като общопрактикуващ лекар.

В МБАЛ "Токуда Болница София" е от 01.09.2007 г. Професионалните ѝ интереси са в областта на лечението на мозъчен инсулт и медицината на съня.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30