В сряда САЩ наложиха за първи път санкции на български граждани по глобалния американски закон “Магнитски“. Той беше приет пред декември 2017 г. като противодействие на злоупотребата с човешки права и на корупцията.
“Нарушаването на човешки права и корупцията рушат ценностите, които формират основата на стабилни, сигурни и функциониращи общества. Оказват разрушително въздействие върху хората, отслабват демократичните институции, влошават върховенството на закона и подкопават икономическите пазари.
САЩ се стремят да наложат осезаеми и значителни последици за тези, които извършват сериозни нарушения на човешките права или участват в корупция, както и да защитят финансовата система на САЩ от злоупотреби от същите тези лица“ – това се посочва на страницата на Американското финансово министерство.
Какъв сигнал ни дават тези санкции?
Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Борис Велев:
“Разчитам за тези санкции, не само мнението на едни партньор на България, че нивата на корупция у нас са достигнали до нетърпими измерения. Но и обстоятелството, че корупцията в България очевидно се превръща в заплаха и за нашите евроатлантически партньори.
Защото законът “Магнитски“, на първо място, пази американският интерес. На първо място, пази САЩ от това в тяхната финансова система да не се вливат пари с неясен произход. Пари от корупция и пари, с които могат да се финансират дейности, които противоречат на интересите на САЩ.
За мен този акт на правителството на САЩ е много ясен “жълт картон“ за управлението в България.
Корупцията е едно доста общо понятие, една обща формулировка. Ако започнем от етимологията на тази дума и нейната семантика, тя означава – “развала“.
Под корупция се има предвид, не само даването на пари за мотивиране на определена дейност, но също така и търговията с влияние.
Възможността да бъде повлияно решение на един отговорен държавен служител на цял държавен орган в определена посока.
Тава действително е първият случай, в който се налагат санкции, но не е първият случай, в който американската страна ни показва “жълтия картон“ по отношение на вътрешната ни политика, подкрепяща корупцията.
Искам да припомня още – през 2002 г. един съветник на британския президент Джордж Буш - младши, при посещение в България, изказа становище, че в страната ни се усеща много силна корупция във всички сфери на властта – изпълнителна, законодателна и най-вече съдебна. Това беше г-н Брус Джаксън.
Изненадан съм, че в тези дни, във връзка със скандала покрай закона “Магнитски“, журналистите не се сетиха за този случай.
Защото тогава реакцията на българската страна, и най-вече на българската прокуратура, беше потресаваща.
Близки прокурори до тогавашния главен прокурор Никола Борисов, неслучайно не казвам Филчев, защото фамилното име на Филчев е Борисов, очевидно той бяга от него. Един от най-приближените прокурори до Филчев тогава заяви – “Кой си ти, г-н Джак Бруксън“.
Друг много близък до главния прокурор заяви – “Кой си ти, миризливо влечуго, вонящ мушморок“.
Това беше тогавашната терминология и тогавашното отношение на българската прокуратура, а и на българската държава към “жълтия картон“ на правителството на САЩ. Сега ситуацията е коренно различна."
Доколко допустима е тази намеса от страна на САЩ?
"Вътрешнополитическите отношения в България вече са проблем не само за нашето общество. Те са заплаха за реда изобщо, в семейството, в който ние се числим от 2007 г.
Корупцията в България, възможността за политическо и всякакво друго влияние именно чрез корупцията, са заплаха включително и за нашите партньори."
Неслучайно най-силният от тях – САЩ, ни показва “жълт картон“.
"В днешната ситуация няма нито едни глас, който да упреква САЩ в прекомерна намеса във вътрешните ни дела.
Реакцията на институциите в момента е защитна, всички са подвили опашки пред голямата мощ на нашия евроатлантически съюзник. И гледат да се спасят поединично. Това е, което разчитам в реакцията на официалните държавни институции, а и в тази на политическите партии."
Прокуратурата заяви, че ще предприеме действие спрямо санкционираните от САЩ лица
"Тя дори заяви, че е предприела. Заяви, че за четири от шестимата, които се визират в мерките, е предприела съответните действия.
Искам да напомня обаче, че прокуратурата и до ден-днешен многократно е проверявала г-н Пеевски и никога не установи каквото и да е нарушение, свързано с неговия бизнес.
Не вярвам, че и този път прокуратурата ще бъде в състояние да установи такива. С оглед на информацията, с която разполагаме, и за подозренията, които съществуват за влияние на г-н Пеевски върху цялата съдебна власт у нас.
ОТ САЩ нямат повече информация от нас, ние най-добре си знаем “кирливите ризи“, просто тук няма воля те да бъдат изпрани.
Това, което ме притеснява, е, че отново атаката е срещу определени лица. Никой не обръща внимание на това – защо е възможно такива лица да се издигнат до съответните високи държавни постове.
За мен големият въпрос не е сега да сменим главния прокурор или председателя на Върховния съд, за мен големият въпрос, който трябва да се постави, е – защо у нас е възможно постоянно на такива постове да се издигат лица, които не се ползват с обществено доверие?!"
Чуйте адв. Борис Велев в звуковия файл.
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..
Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..
Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg