“Уж всичко вървеше по план. Изведнъж се оказа, че пак закъснявам. Викам такси, таксито вече е долу. Аз още бода фиби в косата си пред огледалото, за да извая някаква импровизирана небрежно-артистична конструкция. Изхвръквам от входа, порив на вятъра, сянката ми регистрира няколко щръкнали кичура във вертикална позиция. Чувам звън на паднали фиби. Таксито е с плъзгаща се врата. Не се справям с тези врати, мъча се да я задържа, за да се вмъкна вътре. Оплитам се в дългата си пола, част от косата ми закрива зрителното ми поле. За да запазя достойнството си през смях казвам – “Изглеждам комично, нали?“. Шофьорът е железен, без мускулче да му трепне като английски икономи отсича – “Мадам, изглеждате великолепно!“. Сякаш екзотична орхидея разтвори хищен цвят сред поле от диви маргарити. Екзотика по нашите земи. Добре – благодарна съм му за тази орхидея.“ – това е част от книгата “Линия девет“ на журналиста и писател Теодора Николова.
Тя е завършила Националната гимназия за древни езици и култури и Софийския университет със специалност “Българска филология“.
Работила е като водещ в Радио “Експрес“. Била е редактор в издателство "Егмонт" – България. Сътрудничила е на “Литературен вестник“. Петнадесет години е била главен редактор на списание "Brava Casa". Пише за сайта bulevard.bg. Автор е на сборника с разкази – “Изчезващият град“ от 2011 г.
Теодора Николова е главен герой в “Нашият ден“.
“Изплъзваща се като жанр е тази книга и аз също няма да използвам една дума, за да я определя жанрово. Още повече защо пък да влизаме в границите на някакъв жанр.
Да, можем да кажем, че това са фрагменти. Можем да кажем, че всеки едни фрагмент е миниатюрна история, която бихме могли да прочетем на много нива. И просто като история – дали забавна, дали по-тъжна, дали обикновена.
И като някаква метафора. Т.е. като нещо, надскачащо тази история. Фрагменти, които в същото време аз по няколко формални начина съм опитала да обединя в една цялост.
Формално те са хронологически свързани, защото се развиват от Коледа до Коледа, проследяват, преминават различни сезони.
Освен това има няколко сюжетни линии, които преминават през различните фрагменти, те също ги обединяват.
Освен това има няколко типа фрагменти – те са три, четири типа като структура, които се редуват и създават някакъв ритъм.
Чуйте Теодора Николова в звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg