Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В БАН тестват иновативна терапия за лечение на рак

Снимка: Ани Петрова

Учени от БАН тестват иновативна терапия за лечение на рак. Тя е възможно най-щадяща за здравите клетки. Ръководител на проекта е докторант Мария Шрьодер, завърнала се от Германия, за да развива научната си кариера у нас.

Проучванията са съсредоточени върху ново вещество, синтезирано в Института по органична химия с Център по фитохимия към БАН, с изразено избирателно противотуморно действие. В инвитро експерименти то показва обещаващи свойства за прилагане в лечението на рак като алтернативен химиотерапевтик, тъй като унищожава злокачествените клетки, нанасяйки по-малко щети на здравите.

Мария Шрьодер е асистент в Института по молекулярна биология към Академията. Тя получава бакалавърската си степен от университета в Потсдам, Германия, след което се връща в България, за да специализира в сферата на молекулярната биология.


Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Шрьодер, асистент в Института по молекулярна биология към БАН:

“Изследването е на ниво инвитро. Всички знаем, че пътят на едно кандидат-лекарство е доста дълъг от 13 до 15 години.

Първият етап винаги е подбиране на веществото, което ще бъде изследвано. Според нуждите, които се целят, и след това се провеждат дълги години редица експерименти.

След това са експериментите инвиво, върху експериментални животни. И ако всичко е успешно, започват клинични изпитания.

Ние сме на ниво клинични експерименти. Постоянно работим с различни вещества с природен, със синтетичен произход. И постоянно изпитваме техните качества като бъдещи химиотерапевтици.

Често тези вещества са синтезирани от колеги от Академията.

Работя от пет години по проекта. Това вещество изпъкна от цялата колекция вещества с изразено цитотоксично действие спрямо ракови клетки."

Чуйте Мария Шрьодер в звуковия файл.
 
Снимка: БНР, Фейсбук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40

Безплатни консултации в кабинета по репродуктивно здраве на "Майчин дом"

В това издание на Lege Artis говорим за репродуктивното здраве. Доц. д-р Мария Юнакова , акушер-гинеколог и специалист по репродуктивна медицина с над 20-годишна практика, запознава слушателите на предаването с кабинета за репродуктивно здраве на СБАЛАГ "Майчин дом", който отвори врати за безплатни консултации на пациенти с репродуктивни..

публикувано на 03.07.24 в 13:27

Нов дом, нов живот: Трудностите при адаптацията в България

Разговорът е посветен на хората, които решават да променят света си и напълно да променят живота си, премествайки се в друга страна или в рамките на собствената държава. Разглеждаме всички аспекти, които едно преместване изисква – от битови, административни до социални предизвикателства. Гости на рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" са Ивета Иванова..

обновено на 03.07.24 в 12:34

Физическата активност и дигиталното ежедневие

Близо 1,8 млрд. възрастни по цял свят са изложени на риск от заболявания като рак, сърдечни и мозъчни удари, деменция и диабет поради недостатъчна физическа активност. Според проучване на Световната здравна организация (СЗО) липсата на физическа активност в глобален мащаб се е увеличила с 5% между 2010 и 2022 г. На живо от конференцията в..

публикувано на 03.07.24 в 12:05

Протестът на аптеките днес: Защо фармацевтите недоволстват?

Протест в цялата страна на собственици на аптеки  поради предложените промени за начина на отпускане на лекарства по НЗОК, с което се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти. Фармацевтите не са съгласни промяната да се осъществи без финансова обосновка. Аптеката трябва да осигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма..

публикувано на 03.07.24 в 11:50