Истината е, че последните десетина години прокуратурата не влиза в своите функции. Не изпълнява онова, което трябва да изпълнява съобразно Наказателния кодекс. Не преследва речта на омразата, не преследва дясната радикализация, която е основана на чист расизъм, на хомофобия. Неща, които са абсолютно недопустими за Европейския съюз, тук бяха много изтървани, казва в предаването “Нашият ден“ доц. д-р Алексей Пампоров.
България се гордее, че е страната, която е спасила своите евреи. Опасявам се, че ако зависеше от част от съвременните политически формации, щяхме да сме първата страна, която ги е натоварила на вагоните, а прокуратурата не предприема никакви действия срещу такова говорене.
Остава ни единствено разумът и да осъзнаем колко нелепо и колко опасно за всички е такова говорене, което обяснява колко са лоши другите, колко са лоши различните. Което ни поставя в някакъв смисъл в изолация от цивилизования свят.
Когато имаме политици, които си позволяват да говорят за някого, че е нечовек или подчовек, когато имахме политици, които се правеха на шутове на предходната кампания., това е абсолютно недопустимо. Вие виждате в света – има ли намек за расизъм, намек за хомофобия – треньори, спортисти се освобождават... Не говорим въобще за политици, политиците просто слизат веднага от политическата сцена. Това е ясно престъпление по Наказателния кодекс.
Проблемът дойде от Цацаров. За съжаление така се случи. Преди това имаше действия, преди това подобно поведение беше санкционирано, имаше глоби, не беше допустимо. И това беше една от причините да се маргинализира в някакъв смисъл.
“Атака“ и Волен Сидеров непрекъснато бяха глобявани за реч на омразата. Но следващата вълна, която влезе, доскоро имаше и зам.-министри в Министерството на правосъдието. Това е много страшно, когато зам.-министър в Министерството на правосъдието започне да разпространява реч на омразата, когато евродепутат разпространява. И понеже са овластени, никой не взима мерки.“
Чуйте Алексей Пампоров в звуковия файл.
Ловът не е само изстрели, ловът е и грижа за природата и нейните обитатели. А докато обикалят поля и гори, за да нагледат хранилките, ловците пак могат да се сдобият с трофеи. И през тази година в Държавно ловно стопанство "Воден – Ири Хисар" се проведе "Преглед на паднали рога от благороден елен". За десети път над 5 тона рога, събрани само през..
На 5 май отбелязваме Международния ден на акушерката – ден, в който се обръща внимание на ключовата роля на акушерките, особено във времена на криза. В предаването "Нашият ден" говори Десислава Димова – акушерка, избрала с мисия и сърце да посвети живота си на тази древна и в същото време съвременна професия. Според нея акушерството и грижата..
С планинския водач и автор на книгата "Българските планини" Момчил Цветанов говорим в "Нашият ден" за инициирания от него научно-изследователски проект към ЦНИП (Център за научни изследвания и проекти) към УАСГ, за създаване на официален Регистър на водопадите в България , който да дава точна информация за това ценно природно богатство. През..
На 5-и и 6-и май ежегодно се провежда празникът на община Баните и минералната вода. Празникът се чества от 50-те години на миналия век . Местните хора вярват, че ако човек се изкъпе с лековитата вода точно на Гергьовден, ще бъде здрав цяла година. Но това няма как да проверите, ако не опитате сами, а съпътстващите тържества ще направят..
През 2025 година се навършват 100 години висше лесовъдско образование в България. Кулминацията на честванията ще бъде тържественото отбелязване на юбилея в Софийската опера и балет на 7 май. В "Нашият ден" ректорът на Лесотехническия университет (ЛТУ) доц. д-р Христо Михайлов говори за празненствата по повод годишнината, състоянието на..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg