„Блаженият“ е филм, който разказва за опита на човек да остане чист и да запази неопетнена душата си. Той говори за това как трябва да се сражаваме за живота си и да заслужим Божието погалване. Историята на Боби „Блаженият“ е от онези, които провокират размисъл. Тя е полет към миналото и настоящето и към вечните човешки страсти, падения и добродетели, които съпътстват краткото ни битие.
Макар бомбардировките над София през 1944 година да са погубили разсъдъка му, младият мъж не се отказва от стремежа си да опази най-ценното, което притежава – своята душа. Животът му го среща с бъдещия президент на САЩ – Джон Кенеди, с едно необходимо лекарство и с непорочната любов, за която всеки копнее, и това го променя завинаги.
Сценаристите, изградили пътя на Боби към трудно достижимото блаженство, са Емил Андреев и Боряна Милушева-Дукова. Режисьор на филма е Станимир Трифонов, според когото „колкото по-простичко е разказана една история, толкова по-ефикасно е въздействието ѝ върху зрителя“. Като „под „въздействие върху зрителя“ в случая трябва да разбираме не облъчваници и пропагадни обработки, а как да предадеш посланието си на другите“, каза режисьорът в „Артефир“.
Филмът му беше представен за първи път на тазгодишното 25-о издание на „София филм фест“. Преди дни беше прожектиран и в памет на Лорина Камбурова. Тя и Александър Тонев, който влиза в ролята на Боби, са имената, които Станимир Трифонов иска да наложи в родното ни кино. Нещо, което той винаги цели със своите филми – да представи новите и талантливи актьорски лица.
Режисьорът споделя, че работата с Лорина Камбурова е един от най-светлите му спомени в професионалния му живот.
„Говоря за изключително дарование актьорско, говоря за изключителен човек, изключителен характер. Това е, както се разбира според световните стандарти, дебютът на Лорина в голямото кино. В главна роля.“
По „Блаженият“ е работено в рамките на пет години и според Трифонов това си личи на места. Смята обаче, че в крайна сметка посланието на филма достига до зрителите. За това говорят самите те по време на прожекциите.
На есен се очаква филмът да тръгне по кината, а и в ефира на БНТ.
Още за сюжета на „Блаженият“, за идеята българското кино да се доближи до „скока на Стефка Костадинова“ и за начина, по който зрителят може да бъде ангажиран – чуйте в звуковия файл.
Във филма участват още Параскева Джукелова, Стефан Денолюбов и Любен Чаталов. Продуцент е Пламен Йорданов, оператор – Кирил Проданов, а музиката е дело на Георги Стрезов.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg