Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията "психолог" – необходимост или екзотика

Снимка: Pixabay

Въпреки че в последните години има големи промени във възприемането на професията на психолога, все още доста хора смятат посещението при такъв специалист за нещо срамно, за сигнал за сериозен провал. Такива хора с лекота биха споделили, че имат проблем с жлъчката, например, но в никакъв случай – че са отишли на психолог. 

Наскоро психоложка в училище в малко българско градче сподели, че никой не стъпва в кабинета ѝ – нито родители, нито деца. Даже децата казвали: „Да не съм луд, че да идвам при Вас“. За такова отношение имат принос и някои учители, които често използват фигурата на психолога като плашило и не си дават сметка колко вреден за децата е този техен подход. 

Но не са само някои учители – широки слоеве от обществото живеят в една предпсихологическа култура, където светът на психичното не съществува или поне не ги засяга. Разбира се, паралелно с тази култура съществува и един друг, по-тънък тренд – той включва млади хора, които спазват хранителни режими, пазаруват само в хартиени торби и си разменят контакти на психолозите си със същата лекота, с която си дават и телефоните на козметика и маникюриста.Такива пък хора не смеят дори да си планират ваканцията без консултация с доверения си личен психолог. 

Пандемията до някаква степен понамести тези крайно полюсни представи за психолога и областта на психичното – стана по-ясно отпреди, че всички носим души и че това понякога боли, но и че не бива да се подиграваме със собствената си уязвимост на човешки същества, като я поставяме в един семантичен ред с маникюра, фитнеса и епилацията. 

Петя Глътникова е психолог в Гимназията за преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“ в Стара Загора, един от участниците в кампанията на омбудсмана за психологически консултации на деца. Тя апелира към родители и деца да не се притесняват и да търсят помощ, когато е необходимо, но преди това акцентира върху важните лишения, които преживяха децата ни по време на пандемията и разказа за мерките, които се предприемат в училището и града ѝ за тяхното компенсиране.

Чуйте повече в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05