Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театралният фестивал „Варненско лято“ тази година ще е отново на живо

Визия: Venelin Shurelov
Международният театрален фестивал „Варненско лято“, който миналата година се състоя наесен и премина в дигитален формат заради пандемията, сега се завръща на живо.

29-ото му издание се открива на 30 юни с юбилейния спектакъл„100“, с който Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ отпразнува през април своята 100-годишнина. В представлението участват всички актьори от трупата на театъра, а постановката е на режисьора Боян Иванов.

Сред специалните фестивални събития е представянето на документалната книга „Тя, Цветана Манева“ с автори Георги Тошев и Яна Борисова. Събитието ще бъде придружено от концерт на пианиста Милен Кукошаров и Кристиян Велчев (виолончело).

Международната селекция на фестивала се открива с атрактивния вертикален танц на нидерландската компания AIRA на фасадата на Фестивалния и конгресен център, като към нея специално ще се включат музикантите „Керана и космонавтите“. „Полетът“ отбелязва 20-годишното сътрудничество на Варна и Дордрехт и се осъществява съвместно с Посолството на Кралство Нидерландия.
Програма „Интермецо“, която се организира съвместно с Международния музикален фестивал „Варненско лято“, представя едни от най-добрите фламенко танцьори от прочутата
компания „Фламенко балет Барселона“, водени от Давид Гутиерес, в неговия спектакъл „Фламенко: Възраждане“.

По традиция фестивалът включва и прожекция от афиша на National Theatre Live, представящ на кино екран най-доброто от британския театър. Тази година зрителите ще могат да видят филмовата звезда Джеймс Макавой на театрална сцена в спектакъла „Сирано“ – оригинална съвременна интерпретация на пиесата от XIX век на Едмон Ростан, с много рап, бийтбокс ритми и поезия.

Финалът на театралния празник е на 12 юли в Археологическия музей, където ще бъде представена за първи път фестивалната продукция „Портрети на неизвестното“. Тя обединява трима от най-изявените творци в българския театър – Явор Гърдев, Петър Дундаков и Венелин Щурелов, в музикално-драматичен и визуален пърформанс за човека, изправен пред загадките на необятния космос и собствения микрокосмос.

Фестивалната програма, която включва 15 спектакъла и специални събития, представи подробно в „Артефир“ театроведът доц. д-р Асен Терзиев, главен координатор на фестивала „Варненско лято“. Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25