Можете да се насладите на това културно наследство до 11-и август в Галерия “Синтезис“ в София.
Изложбата обхваща периода от 1900 година до началото на Първата световна война и освен непоказвани досега фотографии на Волц от балканските войни, изложбата включва снимки на стара София, пейзажи от различни места в България, първите въздушни панорамни снимки на България, направени от фотографа с аероплан.
Архивът на Георг включва и репортажни кадри от важни събития от периода на Третото българско царство, като обявяването на Независимостта на България, посещението на великия княз Владимир Александрович, откриването на Паметника на Цар Освободител, строежа на храм-паметника “Свети Александър Невски“, както и кадри след голямото земетресение през 1913 година в Горна Оряховица.
За архива разказва в “Нашият ден“ Биляна Карастоянова, фотограф и спасител на архивите и куратор на изложбата „Непознатият фотограф“. Самата тя е потомка на дворцови фотографи.
“Волф не е дворцов, а придворен фотограф, има лека разлика. Той е официален придворен фотограф на Негово Величество цар Фердинанд.
Моят прадядо Димитър Карастоянов също е придворен фотограф. И може би оттам идва моят интерес към този, който попадна при мен и имах удоволствието да го обработя и да го представя на публиката.
Самият труд, правенето на една такава изложба, тази книга-албум, която е още по-изчерпателна и богата, ми отне изключително много време. Поне на мен ми отне 3 години. Информация намерихме при неговия внук инж. Иван Терзиев."
Чуйте Биляна Карастоянова в звуковия файл.
Личният секретар на негово величество Цар Симеон II Явор Кирилов разказва в “Нашият ден“ за срещата на Негово величество с изложбата.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg